czwartek
| 24 maja 2018

"Śmierć naszym wybawieniem" – Ubecka katowania na Strzeleckiej 8

Oliver Pochwat: | 11 lutego 2018
Katownia Strzelecka 8

Jest wrzesień 1944 roku. Po lewej stronie Wisły trwa Powstanie Warszawskie, ale na prawym brzegu niczym robactwo zalęgło się NKWD. Mają jeden cel – znaleźć wroga nr jeden, członków Państwa Podziemnego. Pechowcy, którzy trafią w ich ręce są natychmiast zabijani, albo skazani na nieludzkie cierpienie.

Budynek przy Strzeleckiej 8 powstał przed wojną, do 1939 roku nie był zamieszkany. W czasie II wojny światowej został zasiedlony przez dzikich lokatorów, którzy zostali usunięci przez Sowietów po zdobyciu Pragi. Na przełomie 1944 i 1945 roku budynek przekształcono w główną kwaterę NKWD na obszar Polski Lubelskiej. Ostatecznie budynek latem 1945 roku przekazano do dyspozycji WUBP w Warszawie. Ubecja zarządzała nim do 1948 roku, po czym przekazano go resortowi do zasiedlenia funkcjonariuszy UB i ich rodzin.

W przeciwieństwie do osławionego "Toledo" tu nie wykonywano wyroków śmierci, tu po prostu zamęczano na śmierć. Sadystyczni śledczy stosowali szeroki wachlarz tortur, paradoksalnie, bicie było jedną z najłagodniejszych form stosowanych przez sadystów. Skuteczną i "lubianą" formą tortury było wychładzanie organizmu osadzonego.

W celach obowiązywał kategoryczny zakaz modlitw. Nie zmienia to faktu, że zakaz ten notorycznie łamano. Prośby do Boga dawały skazańcom ukojenie w piekle. Więźniowie, aby odetchnąć od tortur starali się umilać sobie czas. Recytowano "Trylogię" Sienkiewicza, albo grano w bierki szachowe zrobione z chleba.

12 grudnia 2017 roku udało się odzyskać kamienicę od dewelopera. Instytut Pamięci Narodowej zapłacił właścicielowi kamienicy 2 mln złotych. Zabytkowe pomieszczenia zostały wpisane do rejestru zabytków i stanowią namacalny dowód terroru okresu stalinowskiego w Polsce.

 

Oliver Pochwat

Fot. Facebook Warszawski Zaułek


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij