22 września 2017
piątek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Po pożyczkę na rozwój firmy nie idź do banku. Wiele małych i średnich przedsiębiorstw przeżywa w ostatnich latach znaczny rozkwit – dynamicznie rosną ich zyski, co powiązane z chęcią rozwoju i ekspansji stawia poważne wyzwanie w zakresie pozyskiwania kapitału. Z pomocą takim przedsiębiorcom przychodzi firma Aforti Finance S.A.

Dostęp do kapitału problemem przedsiębiorców

Opieranie się wyłącznie na środkach własnych przy jednoczesnym dążeniu do rozwoju poprzez inwestycje jest po pierwsze mocno ograniczone, a po drugie po prostu nieopłacalne. Wśród przedsiębiorców panuje fałszywe przekonanie, że kapitał własny zawsze jest tańszy niż kapitał obcy. Tymczasem w bardzo wielu przypadkach sytuacja jest zupełnie odwrotna – to angażowanie pieniędzy pozyskanych ze źródeł zewnętrznych jest ostatecznie bardziej opłacalne niż własnych. Tymczasem ponad 65 procent inwestycji przedsiębiorcy realizują za pomocą własnych środków.

Jak podkreślają eksperci, dostępość i koszt kapitału są dla przedsiębiorstw, obok stabilności polskiej waluty, jednymi z ważniejszych parametrów działania. To wprost przekłada się zaś na potencjał rozwojowy polskiej gospodarki (w tym inwestycje, import i eksport), jako że przedsiębiorstwa odpowiadają za wytwarzanie niemal 3/4 polskiego PKB.

Niestety, raport firmy AON Polska pt. "Zarządzanie ryzykiem i ubezpieczeniami w Polsce" wskazuje, że ryzyko związane z dostępnością kredytów bankowych, a tym samym kapitału, jest uważane przez przedsiębiorców za jedno z największych zagrożeń dla przyszłości ich biznesów (w raporcie znalazło się na 15 miejscu). Z kolei badanie przeprowadzone przez TAX Care i Idea Bank pokazało, że aż jedna trzecia przedsiębiorców uważa bariery w dostępie do kapitału za największy problem dla osób otwierających firmę.

Czy warto iść do banku?

Obecna, mocno niestabilna sytuacja wokół sektora bankowego, a więc repolonizacja, wprowadzenie podatku bankowego czy kwestie związane z "frankowiczami" powodują, że banki mocno "usztywniły" swoją postawę – coraz trudniej jest uzyskać kredyt, często wiąże się to z koniecznością posiadania dodatkowych zabezpieczeń. W dodatku instytucje finansowe, chcąc odbić sobie potencjalne straty, mogą po prostu zwiększać oprocentowanie kredytów.

Rośnie tym samym rynek produktów pozabankowych, których udział w całym rynku również dynamicznie rośnie. Firmy takie jak Aforti Finance wspierają więc polski biznes, niwelując lukę w dostępie do kapitału powodowaną działalnością sektora bankowego.

– Gdyby popatrzeć w podręczniki ekonomii, to małe i średnie przedsiębiorstwo ma dziś teoretycznie bardzo wiele możliwości rynkowych – może wyemitować akcje, obligacje, skorzystać z kredytu bankowego czy środków unijnych. Tymczasem rzeczywistość jest jednak zupełnie inna – większość z tych form w zasadzie nie jest dostępna dla przeciętnego przedsiębiorcy

– wskazuje Klaudiusz Sytek, prezes Aforti Finance.

– Mniej niż co dziesiąta z małych i średnich firm stara się o kredyt bankowy, a finansowanie uzyskuje jeszcze mniejsza grupa. Wszystko przez to, że procedury w większości banków nie są dostosowane do sytuacji i potrzeb najmniejszych przedsiębiorstw

– podkreślał z kolei swego czasu dziennikarz ekonomiczny Marek Siudaj.

Jaka jest alternatywa?

Ekonomiści wskazują, że bariera dostępu do kapitału będzie jedną z największych, z którymi polska gospodarka będzie musiała się zmierzyć w najbliższym czasie. Jednocześnie dodają, że pożyczki pozabankowe (chwilówki, kredyty pozabankowe) już dziś są realną konkurencją dla instrumentów kredytowych czy giełdowych. Wynika to przede wszystkim z ich dostępności – może z nich skorzystać właściwie każdy bez większych ograniczeń. Istotne jest także to, że przedsiębiorcy oferujący tego typu produkty, tacy jak Klaudiusz Sytek, sami znajdowali się kiedyś na miejscu swoich klientów. Dzięki temu doskonale rozumieją ich potrzeby i mogą im przedstawić ofertę dostosowaną do oczekiwań.

– Tak naprawdę dla firmy, która jest start-upem lub nie ma historii, źródła finansowania są bardzo mocno ograniczone. Również małym i średnim przedsiębiorcom trudno uzyskać finansowanie na rynku akcji lub obligacji. Można próbować zdobyć kapitał poprzez "family and friends", czyli najbliższych. Ilość osób w rodzinie jest jednak ograniczona, a trzeba je jeszcze do swojego pomysłu biznesowego przekonać. Najprostszym wyjściem jest skorzystanie z pożyczki – pieniądze automatycznie znajdą się na naszym koncie

– podkreśla Klaudiusz Sytek, który sam, mimo dużego doświadczenia zawodowego i dobrego pomysłu biznesowego, miał problemy ze zdobyciem pieniędzy na działalność Aforti Finance.

Polskie firmy, a co za tym idzie również cała gospodarka, potrzebują kapitału, aby móc się rozwijać. Dziś, kiedy banki mocno zamykają drzwi przed potencjalnymi kredytobiorcami, firmy pożyczkowe takie jak Aforti Finance pozostają w zasadzie jedyną alternatywą dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które to tworzą znakomitą większość polskiego Produktu Krajowego Brutto.

Michał Orzeł

Fot. Pixabay

Tekst sponsorowany

 

hodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Zakaz hodowli zwierząt na futra to strata milionów dla Polski oraz dziesiątek tysięcy miejsc pracy

Eksperci ostrzegają, że wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futra spowoduje utratę pracy dla około 50 tys. osób i spowoduje konieczność wypłaty dużych odszkodowań dla producentów. Wysokiej jakości futra produkowane w Polsce są uznawane za towar z górnej półki i znajdują się w najbardziej luksusowych domach mody na całym świecie.

Tak działa komunizm. Ludzie głodują, a władza mówi, by jedli króliki

Komunizm kolejny raz udowodnił, że w praktyce nie działa. Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro wezwał swój naród, by "jadł króliki". Króliczy plan ma być rozwiązaniem problemu głodu w kraju.

Unia dwóch prędkości - droga naprzód czy ślepy zaułek?

Unia Europejska znajduje się w fazie ostrego kryzysu. Ma on dwa wymiary: ekonomiczny i instytucjonalny. Oba tworzą realne zagrożenie dla dalszego istnienia wspólnoty.

Firma chce podzielić się zyskiem z pracownikami. Na drodze stają... związki zawodowe

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) chce wypłacić pracownikom ponad 5 tys. złotych nagrody uznaniowej ze względu na większy zysk. Niestety, wypłatę blokują związki zawodowe, które funkcjonują w firmie.

Konrad Berkowicz (Wolność) dla wSensie: Całkowity zakaz handlu w niedziele jest antychrześcijański

W rozmowie z portalem wSensie.pl wiceprezes partii "Wolność" odniósł się do pomysłu całkowitego zakazu handlu w niedziele.

Jakość i tradycja – polska branża spirytusowa

Polska jest czwartym na świecie producentem napojów spirytusowych. Wpływy do budżetu z tytułu samej tylko akcyzy oraz podatku VAT rokrocznie przekraczają 12,5 mld zł. 

Cała Polska Specjalną Strefą Ekonomiczną? Ministerstwo: To pewnego rodzaju skrót myślowy

Czy Polska stanie się niedługo jedną wielką Specjalną Strefą Ekonomiczną? Tak wynika z zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju. Ma to dać miliardowe inwestycje na terenie całego kraju.

Morawiecki nie odpuści małego ZUS. "Chcemy wprowadzić ten mechanizm"

Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister finansów w rozmowie z money.pl zapowiada, że "nie odpuszcza" zmiany obowiązkowej opłaty ZUS-u dla drobnych firm. Zmiana obecnego prawa mogłaby zmienić jakość życia wielu drobnych przedsiębiorców. Czy uda się odciążyć Polaków prowadzących działalność?

Saryusz-Wolski: Opozycja napisała rezolucje KE. Wiem nawet, w którym pokoju...

Polska

Lech Wałęsa i "opozycja totalna" zdaniem Jacka Saryusza-Wolskiego, eurodeputowanego PiS inspirowali Timmermansa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej.

Chruszcz: NSZ przydałyby się w polskiej polityce. Zarówno do walki z wrogiem jak i likwidacji zdrajców

Polska

20 września 1942 r. powstały Narodowe Siły Zbrojne. Kilka dni temu Sejm przez aklamację uczcił 75-lecie narodzin NSZ.

Niech ktoś zabierze mu klawiaturę! Wałęsa trolluje nawet swoich zwolenników

Po godzinach

Na oficjalnym profilu Lecha Wałęsy na Facebooku pojawił się link do artykułu zatytułowanego "IPN zakończył śledztwo. Dokumenty ws. współpracy Wałęsy z SB są sfabrykowane". Problem w tym, że jest to informacja sprzed sześciu lat!

Jarosław Gowin: Trochę wiem co dzieje się w głowie prezesa

Polska

Rekonstrukcja może być dokonana każdego dnia. Oczywiście to jest w pierwszej kolejności inicjatywa pani premier. Natomiast oczywiście cały rząd, jako całość, też podlega ocenie - powiedział na antenie Radia ZET wicepremier Jarosław Gowin.

Mularczyk ripostuje Zalewskiego: Komorowskiego zapamiętamy z rozmowy o bigosowaniu

Polska

Paweł Zalewski z Platformy Obywatelskiej uważa, że aktywność prezydenta Andrzeja Dudy jest dużo mniejsza niż Bronisława Komorowskiego i Lecha Kaczyńskiego.

"Niezwyciężeni" podbijają zagranicę! Australijscy blogerzy pokazują angielską wersję światu (WIDEO)

Świat

Stało się. Animacja Instytutu Pamięci Narodowej po podbiciu serc Polaków, uderza na cały świat i edukuje go o prawdziwej historii.

Rząd ułatwi Polakom dostęp do broni? Jackowski (PiS): Wszystko wskazuje na to, że parlament będzie przychylny takiemu projektowi

wSensie.tv

Rząd przyjął projekt rozszerzający granice obrony koniecznej w przypadku napaści na dom lub ogrodzony teren. W przyszłym tygodniu do prac sejmu trafi nowelizacja projektu Ustawy o broni i amunicji. Czy jest szansa na ułatwienie Polakom dostępu do broni palnej?

"Wyborcza" znów naciąga fakty - klauzula sumienia nielegalna?

Polska

W artykule, najprawdopodobniej sponsorowanym, jaki portal wyborcza.pl opublikował kilka dni temu, poinformowano, że w sieci aptek DOZ można zakupić bez problemu tzw. tabletkę "dzień po”. Artykułem tym portal wyświadczył niedźwiedzią przysługę chwalonej przez siebie sieci aptek.

Paweł Rabiej (Nowoczesna) pochwalił...PiS. "W tej kwestii trzeba przyznać im rację"

Polska

Paweł Rabiej gościł w programie "Więc jak?" w Nowa TV. Niespodziewanie polityk Nowoczesnej pochwalił rząd Prawa i Sprawiedliwości

54 zarzuty dla trzech osób za kurniki w Świbie

Polska

Trzech mieszkańców powiatu kępińskiego usłyszało 54 zarzuty od prokuratora za inwestycję, która powstała w Świbie. Są to geodeta, inwestor oraz kierownik budowy. Sprawę odroczono do 20 listopada.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.