23 listopada 2017
czwartek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Po pożyczkę na rozwój firmy nie idź do banku. Wiele małych i średnich przedsiębiorstw przeżywa w ostatnich latach znaczny rozkwit – dynamicznie rosną ich zyski, co powiązane z chęcią rozwoju i ekspansji stawia poważne wyzwanie w zakresie pozyskiwania kapitału. Z pomocą takim przedsiębiorcom przychodzi firma Aforti Finance S.A.

Dostęp do kapitału problemem przedsiębiorców

Opieranie się wyłącznie na środkach własnych przy jednoczesnym dążeniu do rozwoju poprzez inwestycje jest po pierwsze mocno ograniczone, a po drugie po prostu nieopłacalne. Wśród przedsiębiorców panuje fałszywe przekonanie, że kapitał własny zawsze jest tańszy niż kapitał obcy. Tymczasem w bardzo wielu przypadkach sytuacja jest zupełnie odwrotna – to angażowanie pieniędzy pozyskanych ze źródeł zewnętrznych jest ostatecznie bardziej opłacalne niż własnych. Tymczasem ponad 65 procent inwestycji przedsiębiorcy realizują za pomocą własnych środków.

Jak podkreślają eksperci, dostępość i koszt kapitału są dla przedsiębiorstw, obok stabilności polskiej waluty, jednymi z ważniejszych parametrów działania. To wprost przekłada się zaś na potencjał rozwojowy polskiej gospodarki (w tym inwestycje, import i eksport), jako że przedsiębiorstwa odpowiadają za wytwarzanie niemal 3/4 polskiego PKB.

Niestety, raport firmy AON Polska pt. "Zarządzanie ryzykiem i ubezpieczeniami w Polsce" wskazuje, że ryzyko związane z dostępnością kredytów bankowych, a tym samym kapitału, jest uważane przez przedsiębiorców za jedno z największych zagrożeń dla przyszłości ich biznesów (w raporcie znalazło się na 15 miejscu). Z kolei badanie przeprowadzone przez TAX Care i Idea Bank pokazało, że aż jedna trzecia przedsiębiorców uważa bariery w dostępie do kapitału za największy problem dla osób otwierających firmę.

Czy warto iść do banku?

Obecna, mocno niestabilna sytuacja wokół sektora bankowego, a więc repolonizacja, wprowadzenie podatku bankowego czy kwestie związane z "frankowiczami" powodują, że banki mocno "usztywniły" swoją postawę – coraz trudniej jest uzyskać kredyt, często wiąże się to z koniecznością posiadania dodatkowych zabezpieczeń. W dodatku instytucje finansowe, chcąc odbić sobie potencjalne straty, mogą po prostu zwiększać oprocentowanie kredytów.

Rośnie tym samym rynek produktów pozabankowych, których udział w całym rynku również dynamicznie rośnie. Firmy takie jak Aforti Finance wspierają więc polski biznes, niwelując lukę w dostępie do kapitału powodowaną działalnością sektora bankowego.

– Gdyby popatrzeć w podręczniki ekonomii, to małe i średnie przedsiębiorstwo ma dziś teoretycznie bardzo wiele możliwości rynkowych – może wyemitować akcje, obligacje, skorzystać z kredytu bankowego czy środków unijnych. Tymczasem rzeczywistość jest jednak zupełnie inna – większość z tych form w zasadzie nie jest dostępna dla przeciętnego przedsiębiorcy

– wskazuje Klaudiusz Sytek, prezes Aforti Finance.

– Mniej niż co dziesiąta z małych i średnich firm stara się o kredyt bankowy, a finansowanie uzyskuje jeszcze mniejsza grupa. Wszystko przez to, że procedury w większości banków nie są dostosowane do sytuacji i potrzeb najmniejszych przedsiębiorstw

– podkreślał z kolei swego czasu dziennikarz ekonomiczny Marek Siudaj.

Jaka jest alternatywa?

Ekonomiści wskazują, że bariera dostępu do kapitału będzie jedną z największych, z którymi polska gospodarka będzie musiała się zmierzyć w najbliższym czasie. Jednocześnie dodają, że pożyczki pozabankowe (chwilówki, kredyty pozabankowe) już dziś są realną konkurencją dla instrumentów kredytowych czy giełdowych. Wynika to przede wszystkim z ich dostępności – może z nich skorzystać właściwie każdy bez większych ograniczeń. Istotne jest także to, że przedsiębiorcy oferujący tego typu produkty, tacy jak Klaudiusz Sytek, sami znajdowali się kiedyś na miejscu swoich klientów. Dzięki temu doskonale rozumieją ich potrzeby i mogą im przedstawić ofertę dostosowaną do oczekiwań.

– Tak naprawdę dla firmy, która jest start-upem lub nie ma historii, źródła finansowania są bardzo mocno ograniczone. Również małym i średnim przedsiębiorcom trudno uzyskać finansowanie na rynku akcji lub obligacji. Można próbować zdobyć kapitał poprzez "family and friends", czyli najbliższych. Ilość osób w rodzinie jest jednak ograniczona, a trzeba je jeszcze do swojego pomysłu biznesowego przekonać. Najprostszym wyjściem jest skorzystanie z pożyczki – pieniądze automatycznie znajdą się na naszym koncie

– podkreśla Klaudiusz Sytek, który sam, mimo dużego doświadczenia zawodowego i dobrego pomysłu biznesowego, miał problemy ze zdobyciem pieniędzy na działalność Aforti Finance.

Polskie firmy, a co za tym idzie również cała gospodarka, potrzebują kapitału, aby móc się rozwijać. Dziś, kiedy banki mocno zamykają drzwi przed potencjalnymi kredytobiorcami, firmy pożyczkowe takie jak Aforti Finance pozostają w zasadzie jedyną alternatywą dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które to tworzą znakomitą większość polskiego Produktu Krajowego Brutto.

Michał Orzeł

Fot. Pixabay

Tekst sponsorowany

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Jak wielkie sieciówki naciągają Polaków? Oto kilka cen dla porównania

Zdumienie budzi fakt ogromnej różnicy pomiędzy cenami w najpopularniejszych sieciach sklepów w Polsce, a tych samych marek za granicą. Do Polski obcokrajowcy przestają przyjeżdżać, bo robi się tu naprawdę drogo.

Koniec z nachalnymi telefonami ofertowymi? UOKiK bada sprawę

UOKiK stwierdził, że "uzyskanie zgody na marketing przez pracownika call center dopiero podczas rozmowy telefonicznej z potencjalnym klientem może naruszać prawo".

Paliwo z ptasich odchodów? Naukowcy twierdzą, że to możliwe!

W czasopiśmie "Applied Energy" pojawił się artykuł, w którym naukowcy przekonują o możliwości wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej z odchodów kur, indyków i innego drobiu. Taki sposób pozyskiwania energii pozwala na zwiększenie produkcji nawet o 24 proc. więcej niż z biowęgla!

Zadłużamy się i będzie jeszcze gorzej

Barometr Rynku Consumer Finance prognozuje, że w kolejnych miesiącach ilość kredytów konsumenckich branych przez Polaków będzie dalej rosnąć. Ponadto wynik raportu od trzech lat już utrzymuje wysoki poziom.

Wskrzeszanie trupa, czyli innowacyjny, elektryczny FSC Lublin

Podczas Kongresu 590 spółka Ursus SA zaprezentowała prototyp pierwszego elektrycznego samochodu polskiej produkcji.

GUS: Ceny w sklepach rosną proporcjonalnie do naszych zarobków

Więcej zarabiamy, więcej wytwarzamy i więcej wydajemy. Rosną ceny energii. O tym informują nas ostanie dane ekonomiczne GUS oraz informacja ekspertów z PKO BP.

Co zyskujemy, a co tracimy zakazując hodowli zwierząt futerkowych w Polsce?

Organizacje zwalczające hodowlę zwierząt futerkowych skupiły się na przykładach ilustrujących ich punkt widzenia. Hodowcy nie zaprzeczają, że w pojedynczych przypadkach może dochodzić do nieprawidłowości, jednak przedstawiona przez nich perspektywa jest o wiele szersza i zwyczajnie uczciwsza.

Szyszko: Żaden kraj nie jest odporny na klimat

Minister środowiska Jan Szyszko na szczycie klimatycznym ONZ w Bonn wskazał na zagrożenia wynikające z nasilających się ekstremalnych zjawisk pogodowych. Jego zdaniem zmiały klimatu są nieuniknione.

Mieszkowski: Kaczyński jest mordercą demokracji, on zniszczy wszystkich! Przyszedł czas walki!

Bez komentarza

Były dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu i obecny poseł Nowoczesnej – Krzysztof Mieszkowski – słynie głównie z dość niekonwencjonalnych wypowiedzi na tematy polityczno-społeczne, zaskakujących nie tylko jego oponentów, ale także kolegów z jednego ugrupowania. Tym razem parlamentarzysta postanowił ocenić Jarosława Kaczyńskiego.

Potężna wpadka w Łomiankach. Na muralu zamiast powstańców umieszczono SS-manów!

Po godzinach

W Łomiankach powstał patriotyczny mural. Niestety, zaliczono potężną wpadkę. Powstańcy warszawscy na muralu okazali się być... SS-manami!

Wstrętne zachowanie lewaczki. W sposób obrzydliwy zbezcześciła barwy narodowe!

Polska

W sieci opublikowano film na którym widać jak dziewczyna wyciera kurze polską flagą. Mało tego, młode dziewczę pozbawione etyki i moralności przyznało się, że sprofanowaną flagę ukradło.

Co się działo w Sejmie? "Powiedzieli, że jestem Matką Boską, wszystko się zgadza" [WIDEO]

Bez komentarza

Jedna kobieta twierdzi, że jest Matką Boską, zaś inna wymienia swoje pochodzenie od Gryfitów i Merowingów. Posłowie na wczorajszej komisji mieli naprawdę ciężki dzień...

Minister Szczerski: Nie ma zgody Kancelarii Premiera na odbudowę pomników UPA!

Polska

Kostiantyn Jelisejew z Kancelarii Prezydenta Ukrainy poinformował, że Polska zapewniła Ukrainę, że odbuduje pomniki Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Wspólny kandydat Nowoczesnej i PO. Petru: Chodzi o to, by Warszawa była nasza

Polska

Podczas wspólnej konferencji Ryszard Petru i Grzegorz Schetyna poinformowali, że o fotel prezydenta Warszawy będzie walczył wspólny kandydat Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej. Liderzy partii opozycyjnych ogłosili, że jest to początek współpracy między partiami oraz początek kolejnego etapu zjednoczenia opozycji.

Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna): Nowoczesna potrzebuje nowego otwarcia, powrotu do korzeni

wSensie.tv

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej na Briefingu prasowym poinformowała o sytuacji w Nowoczesnej oraz o kandydaturze Katarzyny Lubnauer na przewodnicząca partii.

Lis przejęty "agonią Nowoczesnej" atakuje prezydenta: Zdrajca Duda

Polska

Tomasz Lis na swoim Twitterze nazwał prezydenta zdrajcą! Oprócz tego określił Polskę jako "kraj na obrzeżach cywilizacji". Ponadto wieszczy, że wraz z końcem tygodnia zakończą się wolne sądy... oraz istnienie Nowoczesnej.

Pijany Trzaskowski w objęciach Szczuki. Hit Internetu!

Po godzinach

Ciekawe zdjęcie opublikował na Twitterze Piotr Semka. Widać na nim Kazimierę Szczukę obejmującą kandydata na prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Zdjęcie wygląda na zrobione przypadkowo, bo oboje wyszli na nim delikatnie rzecz ujmując... niekorzystnie.

Europoseł z PSL puszcza oko do katolickiego elektoratu

Świat

PW jako jeden ze swoich celów stawia kwestię ochrony mniejszości religijnych na świecie.Jednak ostatnio europosłowie nie podejmują żadnych działań w tym kierunku. Andrzej Grzyb (PSL) przypomniał o prześladowaniach, jakich doznają chrześcijanie na świecie.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.