piątek
| 20 kwietnia 2018
 

UE pomaga Ukrainie. Czy polska gospodarka znów na tym straci?

Redakcja: | 15 czerwca 2017

Delegaci Unii Europejskiej postanowili rozszerzyć preferencje eksportowe dla ukraińskich produktów rolno-spożywczych, które wwożone będą na terytorium wspólnoty. Poprzednie zniesienie barier celnych fatalnie odbiło się na sytuacji polskich rolników – głównie z Podlasia.

Polska delegacja poparła postulaty dalszego otwierania się unijnych rynków na produkty z Ukrainy jednak nasze postulaty, dotyczące wprowadzenia systemu, który chroniłby polskie rolnictwo – szczególnie na ścianie wschodniej – nie zostały wzięte pod uwagę.

Nasi przedstawiciele zabiegali o wyłączenie z grupy towarów premiowanych kukurydzy, pszenicy oraz przetworzonych pomidorów. Szczególnie zwiększony eksport zbóż okazał się katastrofalny w skutkach dla rolników z Polski południowo-wschodniej. Ukraińskie zboża, zdecydowanie tańsze niż nasze, doprowadziły na początku roku, gdy zniesiono pierwsze bariery celne dla towarów z Ukrainy, do znacznych spadów cen w skupach, co z kolei przełożyło się na kłopoty finansowe polskich producentów rolnych.

Jak informowali sami rolnicy, strona ukraińska faktycznie wyeksportowała do Polski zboża znacznie przekraczające wartość ustalonych kontyngentów, wykorzystując dodatkowe kierunki eksportu, czyli przewożąc je do Polski przez terytorium Czech i Słowacji.

Już w styczniu strona Polska nalegała na ustalenie jasnych przepisów wprowadzających konieczność równomiernego podziału ukraińskich towarów na wszystkie kraje wspólnoty. W praktyce, jak informują eksperci, większość zboża z Ukrainy zostaje na Podlasiu, rujnując budżety tamtejszych gospodarstw. Jest to dodatkowy cios dla podlaskiego rolnictwa, które nękane jest także problemami związanymi z występowaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF), który znacznie obniżył możliwości eksportowe producentów trzody chlewnej.

Nowe unijne regulacje muszą jeszcze uzyskać aprobatę Parlamentu Europejskiego.

tvp.info/AWR/Fot. pixabay

 

 


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij