poniedziałek
| 19 marca 2018

Jak wielkie sieciówki naciągają Polaków? Oto kilka cen dla porównania

Alina Gut: | 23 listopada 2017
św. Mikołaj i Gwiazdor

Zdumienie budzi fakt ogromnej różnicy pomiędzy cenami w najpopularniejszych sieciach sklepów w Polsce, a tych samych marek za granicą. Do Polski obcokrajowcy przestają przyjeżdżać, bo robi się tu naprawdę drogo.

Zrobiłam przedświąteczny (z gazetek przedświątecznych oczywiście) research towarów. Wszystkie cztery najpotężniejsze wielkopowierzchniowe sklepy w Polsce wypadły słabo i okazuje się, że nierówno traktują Polaków i swoich rodaków.

Niemiecka sieć sklepów Lidl naciąga Polaków na zakup wina Sauvignon Blank. W Berlinie trunek kosztuje zaledwie 4,99 euro (21,01 zł), u nas 27,99 zł. Przy zarobkach Niemców średnio 3,7 tys. euro (15,5 tys. zł) i dla porównania w Polsce 4,6 tys. zł, zakup takiego wina dla przeciętnego Niemca jest dla Polaka analogiczny z nabyciem jednego dobrego, albo dwóch gorszych gatunkowo piw.

W Carrefourze sprawdziliśmy koszt sztucznej choinki. Wyszło na to, że Francuzi mogą zakupić takie samo plastikowe drzewko długości 120 cm za równowartość 1/3 polskiej ceny. W Polsce będzie to 99,99 zł, a we Francji 7,99 euro (czyli 33,64 zł).

To tylko losowo wybrane produkty. Badanie szczegółowe półka po półce mogłoby przynieść jeszcze więcej niemiłych niespodzianek.

Sprawdziłam natomiast produkty w dwóch innych sieciach. Ceny wyszły bardzo zbliżone, a nawet, jak w przypadku Tesco, tańsze o 8 zł okazały się takie same pampersy (100 sztuk) w Polsce niż w Wielkiej Brytanii. Był to szacunek około 57 zł w Wielkiej Brytanii i 48,99 zł w Polsce. Ceny w Biedronce są natomiast niemal takie same jak w jej portugalskim odpowiedniku Pingo Doce. Np. kubek ze świątecznym motywem kosztuje w Portugalii około 1,50 euro, a w Polsce 6,99 zł.

 

wSensie/Alina Gut/Fot. YouTube


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij