niedziela
| 22 kwietnia 2018
 

Wojna handlowa staje się faktem? Chiny kontrują USA i nakładają cła na ich towary

Redakcja: | 03 kwietnia 2018
Trumpi i Xinping na tle kontenerowca

Chiny pomimo ostrożnego do tej pory postępowania w sprawie planów oclenia chińskich produktów, teraz wprowadziły niemałe opłaty za amerykańskie towary.

Ministerstwo handlu Chin opublikowało dokument, na którym znajduje się informacja o ocleniu 125 towarów z USA. Niektóre opłaty sięgają 25 proc. wartości produktu.

Najwyższymi stawkami obłożono wieprzowinę i złom aluminiowy. Cła 15 proc. obowiązywać będą na wino, jabłka, alkohol etylowy i stalowe rury.

W ubiegłym roku wartość importu amerykańskich towarów, które znalazły się na liście ceł, wyniosła około 3 mld USD. Jest to 2 proc. całkowitej wartości importu USA do Chin, która wyniosła 153,9 mld USD.

Władze ChRL twierdzą, że nowe cła mają zrównoważyć straty jaki chińska gospodarka poniesie na skutek barier celnych wprowadzonych w marcu przez władze USA wobec produkowanej w Chinach stali i aluminium. Administracja Donalda Trumpa chce tym sposobem zmniejszyć deficyt USA w handlu z Chinami, który w zeszłym roku wyniósł 275,8 mld dolarów według statystyki ChRL i 375,2 mld dolarów według statystyki USA. Trump zapowiada już kolejne cła a także ograniczenia dla chińskich inwestorów.

kresy.pl/cwik/Fot. Pixabay/Twitter The Hill/Twitter China Plus News (kolaż)


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij