22 października 2017
niedziela
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Drogi czytelniku. Ile razy w życiu widziałeś umierającego człowieka? Ile razy byłeś przy czyimś ostatnim tchnieniu? Ja będąc na oddziale geriatrycznym lub internistycznym przeżywam to średnio raz w tygodniu.

Pierwszy raz takiej szpitalnej śmierci doświadczyłam na praktykach po pierwszym roku. Miałam wtedy 19 lat. Czy to dużo, mało? Nie wiem. Taki jest ten zawód. Taki jest ten zawód, który wybrałam i który kocham, musiałam przywyknąć. Ale to nie znaczy, ze koło śmierci przechodzę obojętnie. Staram się nie zamienić w serca w skałę, chociaż to najlepsze rozwazanie dla obolałej psychiki. O wiele gorzej czuje się po zajęciach w szpitalach pediatrycznych.

Zdarzyło Ci się, że mały chłopczyk ciągnął za fartuch żeby go wziąć do domu? Że 4-letnia dziewczynka prosiła żeby coś jej namalować, bo sama ma za mało siły, żeby utrzymać kredkę? Że bawiłeś się z dzieckiem wieczorem, a rano już nie żyło? A mi się to zdarzyło.

Ja tylko opowiadam. Każdy powinien sam ocenić czy to już jest stresujące, czy jeszcze nie. Do tego trzeba dołożyć to, co dopiero mnie czeka: stres związany z odpowiednią diagnozą i odpowiedzialnością za leczenie pacjenta. A to wszystko po 36 godzinach bez snu oraz 14 godzinach od ostatniego posiłku.

22429242 10214356990028547 300722365 o

Na każdym kroku widzę niedofinansowanie w ochronie zdrowia. Moja podróż w tym świecie jeszcze dobrze się nie zaczęła, a już wiem, jak bardzo jest źle. Przede wszystkim jak źle jest dla pacjenta. Najpierw dziwiłam się, że tak jest, później zrozumiałam, że winne jest niedofinansowanie całego sektora. Następnie próbowałam tłumaczyć pacjentom i znajomym skąd wynikają ich frustracje, bo widziałam, że sami nie znają tej machiny i nie wiedzą, że winę ponosi system.

System, który da się zmienić i dofinansować, tylko trzeba chcieć i słuchać obywateli. Mam wrażenie, że Ministerstwo wyznaje zasadę, że pacjent ma tylko PRZEŻYĆ, a nie DOBRZE żyć. A mógłby żyć lepiej. I to o wiele. Na każdym kroku uczę się o nowoczesnych metodach niesamowitej diagnostyki, o nowoczesnych metodach stosowanych w chirurgii, o nowych osiągnięciach w zakresie prowadzenia leczenia. Uczę się. Po czym wchodzę na klinikę i słyszę, że takie rzeczy to nie w Polsce. Że nie ma na to pieniędzy. Że sprzęt wprawdzie drogi, ale jego koszt zwróciłby się w ciągu 2 lat - niestety NFZ nie pozwoli. Że sprzęt jest, ale badanie drogie samo w sobie i szpital już nie może go wykonywać.

Czy to normalne? To są wasze pieniądze. Tak, wasze! Bo to wy płacicie składki, drodzy pacjenci. A później pozwalacie Ministerstwu na to, żeby wciskali wam już niemal symboliczne szpitalne jedzenie, zamiast obiadu za który zapłaciliście.

Publiczna ochrona zdrowia nie musi się kojarzyć z odrapanymi ścianami i rocznym czekaniem w kolejce do endokrynologa. Ale od 10 lat Ministerstwo Zdrowia nie ruszyło tematu większego finansowania. Liczby mówią same za siebie – już dziś w Polsce mamy o 30 proc. niższą wyleczalność nowotworów niż w innych krajach w Europie.

Właśnie przez te deficyty sprzętowe, kadrowe i diagnostyczne, które nagromadziły się latami. Naprawdę chcemy się na to zgodzić? Minister Radziwiłł mówi o 2025 roku. Ilu pacjentów będzie poszkodowanych do tego czasu? A minister wspomniał przy tym, że to optymistyczna wersja...

Czemu obudziliśmy się dopiero teraz? My nie spaliśmy. To nie jest pobudka, tylko ostatni desperacki krzyk w ferworze walki, która ciągnie się od lat. Od lat staramy się dotrzeć do ministrów i rządów. Różnych. Partia nie gra roli. Każdy miał nas w nosie. Protestowaliśmy zakładając koszulki, plakatując izby, informując o problemie i nadchodzącym kryzysie. 

Porozumienie Rezydentów zorganizowało akcję, w której nasi reprezentanci spotykali się z politykami w samorządach i tłumaczyli istotę sprawy – jak ważne jest szybkie i konkretne działanie. I co? I nic. Jak cała reszta. Puste obietnice, że coś się zmieni, niewiele wzmianek w mediach, szybkie zamiecenie naszych słów pod dywan.

22447117 10214356990068548 1870519686 n

Już 10 lat temu Naczelna Izba Lekarska podjęła uchwałę, która zawiera OBECNE postulaty i wysłała ją do ówczesnego Ministra Zdrowia. I co? I znowu nic. Nie wiem co się stało, że TEN protest jest inny. Może większa pomoc i wsparcie od młodszych kolegów, może większa świadomość i strach przed przyszłością wśród studentów, może wreszcie desperacja prowadząca do tak długiej głodówki, której już nikt nie mógł ignorować?

A może to, że Polski Pacjent w końcu zdecydował, że musi stanąć z nami i walczyć o lepszą rzeczywistość i zdrowie dla siebie samego. Bo politycy nie dadzą pacjentowi nic, jeśli nie będą przyparci do muru. Rząd musi widzieć, ze jesteśmy po jednej stronie. Że walczymy o zdrowie nas wszystkich. I że nie damy się nabrać. Ani my, jako pacjenci. Ani my, jako lekarze. Ani my, jako ludzie, którzy NIE CHCĄ wyjeżdżać za granicę by ich życie wyglądało normalnie. To tu się urodziłam. Tu wychowałam. Tu mam rodzinę. Tutaj mam dom. I tutaj chce leczyć. Nie jestem sama.

Pomóżcie nam. Bez Was, drodzy pacjenci, nic nie osiągniemy... Politycy leczą się prywatnie, pamiętajcie. To walka o zdrowie i normalność w medycynie dla Ciebie, Twojej rodziny, przyjaciół i dla mnie. W ilości siła! Wesprzyj nas teraz, abyśmy my mogli wesprzeć Ciebie w przyszłości jako lekarze, leczący w Polsce... Protesty odbywają się w Krakowie, Katowicach, Warszawie, Rzeszowie i Wrocławiu. 

Politycy i media bardzo skupiają się na tym, że chcemy podwyżek. Chcą bardzo, żeby obudził się w Was stereotypowy Polak, który nie lubi, kiedy ktoś dostaje więcej. Nie dajcie sobą manipulować. Nie dajcie się skłócić. To ostatni z postulatów rezydentów. Nie jest bezzasadny. Jeśli zarabiasz 2200 zł na rękę i wydajesz z tego ok. 2000 zł na pojedynczy kurs specjalizacyjny... cóż, niewiele ci zostaje. To prosta matematyka.

Niewiele osób ma swoje mieszkanie, więc doliczmy do tego czynsz i utrzymanie. A kursy finansować musimy sobie sami. Więc zostajemy dłużej. Za długo. Inni, nawet jeśli nie chcą zostawać, to są przymuszani – "bo jak nie Ty, to nikt inny i pacjenci zostaną bez opieki". Dzieci młodych lekarzy liczą nieobecność rodziców w dniach, a nie w godzinach. Tak nie powinno być. Nigdzie. Po prostu nigdzie. Wiele artykułów na ten temat powstało, więc nie będę zbytnio się zagłębiać. Zwłaszcza, ze to absolutnie nie jest kwintesencją protestu. Będziemy zadowoleni i bez tego. Ale dajcie nam możliwość normalnego leczenia, a nie obecnej paranoi.

Młoda Lekarka

Fot. Porozumienie Rezydentów OZZL

 

hodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Wielowieyska! Co? Od kibiców won!

Przeglądając internet w poszukiwaniu przeróżnych ciekawostek, natknęłam się na facebookowe elaboraty Dominiki Wielowieyskiej. Delikatnym ruchem palca wskazującego zniżałam rolkę przewijania ku dołowi.

Obrona Jaruzelskiego, czyli gdzie feministka ma mózg?

Nie tylko bęben jest pusty. Pusty może być także człowiek. Różnica między pustym bębnem a człowiekiem jest taka, że to istota ludzka hodująca obumarłe komórki niszczy ostatni żywy procent zwojów mózgowych. Co za tym idzie, nie daje sobie szans na życie z umysłem, który kształci myśli, analizuje i tworzy kreatywne rozwiązania.

TVNowski cham zawsze będzie chamem! Kuźniar zaatakował "Różaniec do granic"

Znany tvnowski celebryta Jarosław Kuźniar kolejny raz wbił szpilkę w Polaków. Tym razem dziennikarz, znany ze zwracania towarów do sklepów, skomentował akcję "Różaniec do granic", która odbyła się 7 października.

Dobrze, że odbył się czarny protest. Pokazało to wyraźnie, że feministek nikt nie bierze poważnie

Hucznie zapowiadane czarne protesty we wtorek okazały niemoc feministek, które wciąż próbują rościć sobie prawo do bycia rzekomym głosem kobiet. Okazuje się, że bez wsparcia partyjnego nie mogą dosłownie nic.

"Judaszowe srebrniki" wiecznie żywe? Instytucje, które dla pieniędzy wyrzekły się krzyża

Wiele podmiotów decyduje się usuwać krzyż aby tylko nie urazić uczuć "innych".

Koniec z euro warunkiem głębszej integracji

Podczas ostatniego nieoficjalnego spotkania szefów resortów finansów państw strefy euro padały ostrożna zapewnienia o tym, że żadne państwo spoza eurolandu nie będzie zmuszane do przyjmowania wspólnej waluty. 

Polska po EXPO 2017

Zakończona niedawno Wystawa Światowa EXPO 2017 w Astanie była znakomitą okazją do zademonstrowania światu polskich innowacji energetycznych oraz wypromowania naszego kraju jako zielonych płuc tej części świata. Skuteczność naszych wysiłków może zaowocować przyznaniem Łodzi prawa do organizacji EXPO 2022.

Cmentarze zwierzęce i krematorium - fenomen polskiej "pobożności" czy krzyk samotności?

Po tym jak w Koniku Nowym pod Warszawą powstał pierwszy cmentarz dla zwierząt, właściciel zaskoczony sukcesem w krótkim czasie musiał otworzyć kolejną zwierzęcą nekropolię. Wkrótce w Polsce powstało kilkanaście tego typu grzebalni i jedno krematorium.

Zabiła nienarodzone dziecko. Podzieliła się relacją na Instagramie

Świat

Niemiecka fotograf Esther Mauersberger na co dzień fotografuje małe dzieci. Zrobiło się o niej głośno, bo dokonała aborcji farmakologicznej dzieląc się zdjęciami "z zabiegu" na Instagramie.

Zoofilskie burdele dla Brytyjczyków. Szpiki i rajstopy... [WIDEO]

Bez komentarza

W centrum Belgradu policja dokonała zabezpieczenia dowodów prowadzenia nietypowego zoofilskiego domu publicznego.

Kaczyński o Dudzie: Wciąż jesteśmy jedną rodziną, idącą w jednym kierunku

Polska

Jarosław Kaczyński mówił na konferencji prasowej, z udziałem liderów Zjednoczonej Prawicy, m.in. o sytuacji rzekomego "kryzysu" pomiędzy nim a prezydentem. Prezes PiS odniósł się także do tematyki związanej ze zmianami, które wprowadzili jako partia oraz podziękował swoim wyborcom za kredyt zaufania.

Błaszczak: To jest ofiara tej propagandy totalnej opozycji

Polska

Mariusz Błaszczak był gościem RMF FM. Szef MSWiA na antenie radia odniósł się do mężczyzny, który podpalił się w miniony czwartek przed PKiN. 

Pazura odpowiada na atak Stuhra: Profesorze, proszę nie rozpowszechniać bzdur!

Bez komentarza

Jeżeli chociaż jeden głos w modlitwie owego "Różańca do granic" był z intencją, że jest to modlitwa przeciwko islamizacji (a mój kolega Cezary Pazura mówił sam, że on będzie się modlił, żeby islamu w Polsce nie było), to taki różaniec jest bluźnierstwem – napisał w felietonie dla "Gazety Krakowskiej" Jerzy Stuhr.

Takie rzeczy tylko w Holandii. Instruktaż seksualny z imigrantem dla…młodzieży

Świat

W holenderskich szkołach podstawowych rozprowadzany jest podręcznik dla nastolatków. W owym podręczniku znajdziemy rysunki pokazujące seks oralny, analny oraz wiele innych pozycji seksualnych. Na obrazkach widnieją postaci białych dziewcząt i czarnoskórych chłopców.

Olbrzymia mgła w natarciu

Polska

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla pięciu województw. Według IMGiW centralna i południowowschodnia Polska będzie musiała zmierzyć się z silną mgłą.

Katolicy rosną w siłę na świecie

Świat

Powiększa się liczba katolików na świecie. Osoby tego wyznania stanowią 18 procent całej ludności. Różnica między rokiem 2015, z którego pochodzą dane, a rokiem 2014 wzrosła o 12,5 miliona. Statystyka została przedstawiona przez agencję Kongregacji Ewangelizacji Narodów, Fides w związku ze Światowym Dniem Misyjnym, który będzie obchodzony po raz 91 w najbliższą niedzielę. 

W Polsce odnaleziono bullę papieską! To może być legendarny antypapież!

Polska

Archeolodzy i poszukiwacze skarbów (detektoryści) odnaleźli bullę papieską Benedykta XIII, być może jednego z najbardziej kontrowersyjnych "papieży" w historii Kościoła.

Tusk: Budzę się i zasypiam z jedną myślą – co zrobić, żeby Polska nie była izolowana?

Polska

Uważam, że warto wykorzystać ten czas, żeby wspólnie pracować na rzecz interesu i europejskiego i polskiego – mówił w rozmowie z reporterem TVN24BiŚ były premier Donald Tusk.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.