środa
| 21 marca 2018

Wyszehrad, czyli V2

Michał Jerzy Kowalczuk : | 06 listopada 2017
Wiktor Orban

 

Hucznie zapowiadany powrót aktywności czterech środkowo-europejskich graczy, którym przewodzić miała Polska, coraz bardziej zaczyna pozostawać w domenie pobożnych życzeń. Ciężko mówić o V4, skoro dziś więcej nas dzieli niż łączy, a sojusz z Polską naszym południowym sąsiadom po prostu ciąży.

Po dwóch latach rządów Prawa i Sprawiedliwości należy podkreślić, że nastąpiło gruntowne przeorientowanie w polskiej polityce zagranicznej. Pałac prezydencki realizuje budowę tzw. międzymorza i stara się wieść prym w kontaktach transatlantyckich. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jeszcze do niedawna skupione było było na zbieraniu głosów poparcia naszej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa ONZ w bardzo odległych zakątkach świata. W polityce europejskiej postawiono na Grupę Wyszehradzką. Trochę dlatego, bo potrzebny był nam bufor w razie zbyt daleko idącego rozdrażnienia Brukseli, Berlina i Paryża. Na Londyn bowiem w czasach Brexitu nie można liczyć.

Wspólne zdjęcia i zaklinanie rzeczywistości coraz bardziej zakrawają na groteskę. "Jedność Grupy Wyszehradzkiej" w praktyce nigdy nie istniała. Być może do pewnego momentu cechowało nas jednolite podejście do kwestii przyjmowania uchodźców z Bliskiego Wschodu. Unijny program przesiedleńczy się jednak skończył, a do zmierzenia się z problemem migracyjnym europejskie salony powoli dojrzewają.

W Grupie Wyszehradzkiej obserwujemy dziś wyraźny podział na anty-establishmentowe Węgry i Polskę oraz prounijną Słowację i stojące w rozkroku Czechy. Łabędzim śpiewem wspólnej polityki tego towarzystwa był ostatni szczyt konsumencki, na którym szefowie rządów ostro wystąpili przeciwko traktowaniu ich obywateli jako konsumentów drugiej kategorii. Niestety, w ostatnich tygodniach nasza jedność odeszła do lamusa. A to za sprawą zmiany władzy w Pradze.

Po wyborach parlamentarnych głównym rozdającym karty nad Wełtawą jest wrogo nastawiony w stosunku do Polski Andrej Babiš. W najbliższej przyszłości będzie on pewnie pełnił rolę praskiego Mariana Krzaklewskiego, który sam w sobie jest nie do zaakceptowania w fotelu premiera (zwłaszcza że ciążą na nim zarzuty defraudacji), ale z tylnego siedzenia będzie kierował sprawami państwa. Babiš w Polsce jest znany być może z tego, że niegdyś porównał polską kiełbasę do fekaliów, co jest o tyle wymowne, że Czesi regularnie wprowadzają utrudnienia wwozowe dla polskiej żywności. W polityce europejskiej Babiš jest raczej probrukselski (czy też proniemiecki). Obrazek ten dopełnia niezrównoważona prorosyjska postawa prezydenta Czech Miloša Zemana oraz ostatnia aktywność pochodzącej z Czech unijnej komisarz ds. sprawiedliwości, która opowiedziała się za finansowymi sankcjami dla Polski.

W Bratysławie o prounijnym przechyle decyduje obecność w eurozonie. Rząd Fico, jakkolwiek bliski ideowo byłby z Prawem i Sprawiedliwością, w ostatecznym rozrachunku zawsze podąży za najsilniejszymi państwami strefy euro, z którymi nam jest ostatnio nie po drodze. Jedynym prawdziwym sojusznikiem w ramach V4 wydaje się Viktor Orban, jednak historia pokazała, że dla niego nie ma sentymentów, a jedynie cyniczne rozgrywanie interesów własnego narodu (co do pewnego stopnia wzbudza duży podziw i szacunek). Najwyraźniej w kalkulacji Budapesztu wychodzi, że na razie opłaca się trzymać z Polską. Nie zapominajmy jednak, że relacje Węgier z Niemcami są na równie wysokim poziomie zażyłości. Jest więc pole do lawirowania.

Michał Jerzy Kowalczuk

Fot. EPP/flickr.com


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij