16 grudnia 2017
sobota
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Hucznie zapowiadany powrót aktywności czterech środkowo-europejskich graczy, którym przewodzić miała Polska, coraz bardziej zaczyna pozostawać w domenie pobożnych życzeń. Ciężko mówić o V4, skoro dziś więcej nas dzieli niż łączy, a sojusz z Polską naszym południowym sąsiadom po prostu ciąży.

Po dwóch latach rządów Prawa i Sprawiedliwości należy podkreślić, że nastąpiło gruntowne przeorientowanie w polskiej polityce zagranicznej. Pałac prezydencki realizuje budowę tzw. międzymorza i stara się wieść prym w kontaktach transatlantyckich. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jeszcze do niedawna skupione było było na zbieraniu głosów poparcia naszej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa ONZ w bardzo odległych zakątkach świata. W polityce europejskiej postawiono na Grupę Wyszehradzką. Trochę dlatego, bo potrzebny był nam bufor w razie zbyt daleko idącego rozdrażnienia Brukseli, Berlina i Paryża. Na Londyn bowiem w czasach Brexitu nie można liczyć.

Wspólne zdjęcia i zaklinanie rzeczywistości coraz bardziej zakrawają na groteskę. "Jedność Grupy Wyszehradzkiej" w praktyce nigdy nie istniała. Być może do pewnego momentu cechowało nas jednolite podejście do kwestii przyjmowania uchodźców z Bliskiego Wschodu. Unijny program przesiedleńczy się jednak skończył, a do zmierzenia się z problemem migracyjnym europejskie salony powoli dojrzewają.

W Grupie Wyszehradzkiej obserwujemy dziś wyraźny podział na anty-establishmentowe Węgry i Polskę oraz prounijną Słowację i stojące w rozkroku Czechy. Łabędzim śpiewem wspólnej polityki tego towarzystwa był ostatni szczyt konsumencki, na którym szefowie rządów ostro wystąpili przeciwko traktowaniu ich obywateli jako konsumentów drugiej kategorii. Niestety, w ostatnich tygodniach nasza jedność odeszła do lamusa. A to za sprawą zmiany władzy w Pradze.

Po wyborach parlamentarnych głównym rozdającym karty nad Wełtawą jest wrogo nastawiony w stosunku do Polski Andrej Babiš. W najbliższej przyszłości będzie on pewnie pełnił rolę praskiego Mariana Krzaklewskiego, który sam w sobie jest nie do zaakceptowania w fotelu premiera (zwłaszcza że ciążą na nim zarzuty defraudacji), ale z tylnego siedzenia będzie kierował sprawami państwa. Babiš w Polsce jest znany być może z tego, że niegdyś porównał polską kiełbasę do fekaliów, co jest o tyle wymowne, że Czesi regularnie wprowadzają utrudnienia wwozowe dla polskiej żywności. W polityce europejskiej Babiš jest raczej probrukselski (czy też proniemiecki). Obrazek ten dopełnia niezrównoważona prorosyjska postawa prezydenta Czech Miloša Zemana oraz ostatnia aktywność pochodzącej z Czech unijnej komisarz ds. sprawiedliwości, która opowiedziała się za finansowymi sankcjami dla Polski.

W Bratysławie o prounijnym przechyle decyduje obecność w eurozonie. Rząd Fico, jakkolwiek bliski ideowo byłby z Prawem i Sprawiedliwością, w ostatecznym rozrachunku zawsze podąży za najsilniejszymi państwami strefy euro, z którymi nam jest ostatnio nie po drodze. Jedynym prawdziwym sojusznikiem w ramach V4 wydaje się Viktor Orban, jednak historia pokazała, że dla niego nie ma sentymentów, a jedynie cyniczne rozgrywanie interesów własnego narodu (co do pewnego stopnia wzbudza duży podziw i szacunek). Najwyraźniej w kalkulacji Budapesztu wychodzi, że na razie opłaca się trzymać z Polską. Nie zapominajmy jednak, że relacje Węgier z Niemcami są na równie wysokim poziomie zażyłości. Jest więc pole do lawirowania.

Michał Jerzy Kowalczuk

Fot. EPP/flickr.com

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

"Ekspertka" od etyki dziennikarskiej znowu atakuje. Lichocka przekonuje, że karanie wybranych mediów to "działanie na rzecz wolności słowa"

Joanna Lichocka jest osobą tak kompetentną do wypowiadania się na temat etyki w mediach, jak Tomasz Lis czy Adam Michnik. Albo niech władze wymagają od wszystkich mediów rzetelności, także tych przychylnych albo niech siedzą cicho.

Panie premierze, trzeba ministra od smogu!

Premier Mateusz Morawiecki poświęcił dość istotną część swojego expose kwestii smogu. To przełom, bowiem nigdy wcześniej nowy szef rządu nie mówił tak dużo o tej istotnej sprawie podczas swojego pierwszego przemówienia.

Afryka zrewolucjonizuje Europę

Karygodnie niedoceniony w polskich i europejskich mediach ostatni szczyt UE-Afryka (właśc. Unia Afrykańska) dowiódł, że to czarny lad będzie w najbliższych latach kluczowym sąsiadem Europy. Powód jest dość paradoksalny, bowiem Afryka ma coś, czego zabraknie wkrótce u nas, choć z pewnych przyczyn nie jest to jeszcze skutecznie wykorzystywane...

Marsz Niepodległości vs Obywatele RP. Studium dziwnego przypadku

Dwa sposoby organizacji zgromadzeń, dwie skrajne ideologie. Postawiliśmy obok siebie i porównaliśmy dwie skrajne wobec siebie organizacje: Stowarzyszenie Marsz Niepodległości i Obywatele RP. Raport omawia liczbę zatrzymanych przez policję, typy wykroczeń, wielkość zgromadzeń oraz sposób ich organizacji.

Przyganiał kocioł garnkowi, czyli Lichocka o "dziennikarskiej rzetelności"

Nie milkną echa zeszłotygodniowego wydania programu "Warto rozmawiać", w którym Jan Pospieszalski zdecydował się przyjrzeć zabiegom służącym likwidacji polskiej hodowli zwierząt futerkowych...

Czabański nie wytrzymał. Chce załatwić Kurskiego!

Szef mediów narodowych łączący w sobie tradycje zarówno wieloletniego komunisty z PZPR jak i antykomunisty z "Solidarności", Krzysztof Czabański, nie wytrzymał...

Łapanki na poszukiwaczy od Wielkopolski po Mazowsze. Tylko 0,001 proc. detektorystów jest legalnych. Od 1 stycznia przybędzie 100 tys. przestepców...

W zeszłym miesiącu policja zatrzymała w Wielkopolsce kilkanaście osób podczas zlotu poszukiwaczy. Dzisiaj media informują o kolejnej wielkopolskiej sprawie. Rano policja zjawiła się w domu poszukiwacza na Mazowszu.

Wiśniewski dla wSensie: Wojna na Bałkanach bardzo prawdopodobna

Na Bałkanach zrobiło się niespokojnie. O historyczne ziemie upominają się Serbowie w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. Dr Jan Wiśniewski mówi o poważnym konflikcie, który może zakończyć się wojną.

Grzegorz Schetyna: Trzeba powołać wspólne prezydium PO i Nowoczesnej

Polska

 Lider PO Grzegorz Schetyna w trakcie swojego wystąpienia na Krajowej Radzie Platformy Obywatelskiej zaapelował o powołanie wspólnego prezydium PO i Nowoczesnej.

"Gazeta Wyborcza" liderem! W spadku sprzedaży…

Polska

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Wirtualne Media "Gazeta Wyborcza" odnotowała największy spadek sprzedaży.

Janecki: Największe pustaki betonowe i donosiciele znajdują się wśród eurodeputowanych Platformy

Bez komentarza

Senatorowie Andrzej Misiołek i Leszek Piechota postanowili odejść z Platformy Obywatelskiej i przejść do Prawa i Sprawiedliwości. Powodem tej decyzji był sierpniowy wywiad polityka PO Borysa Budki dla "Die Zeit", w którym to parlamentarzysta powiedział między innymi, że "Unia Europejska musi postawić Polsce ultimatum". Odejście z PO dwóch senatorów skomentował na Twitterze publicysta Stanisław Janecki.

KRLD atakuje polskie banki? "To największy w historii atak na polski system bankowy"

Gospodarka

TVP Info powołując się na źródła w ABW poinformowała o serii ataków hakerskich na polskie banki. Obecnie sprawa badana jest przez śledczych.

Zmiany w Nowoczesnej! Petru wraca do gry

Polska

Kamila Gasiuk-Pihowicz ma szanse zostać wiceprzewodnicząca Nowoczesnej. Jak wynika z nieoficjalnych doniesień we władzach partii zasiądzie jej były lider Ryszard Petru.

Wałęsa: Gdybym mógł, zagłosowałbym za rezolucją wobec Polski. Nie słucham nikogo, boję się jedynie Boga i trochę Danuśki

Polska

Były prezydent i przywódca "Solidarności" Lech Wałęsa udzielił długiego wywiadu portalowi onet.pl. Krytycznie odniósł się do obecnej sytuacji politycznej w Polsce oraz rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Forum Żydów Polskich ostro o antysemickiej demonstracji

Świat

Po ostatniej demonstracji w Niemczech na której doszło do antysemickich zachowań, niemieccy Żydzi wystosowali apel o konieczności zmiany prawa, które ma ułatwić policji reagowanie na takie zachowania. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił także Paweł Jędrzejewski z Forum Żydów Polskich.

Trzy lata za napaść słowną na dziennikarkę TVP

Polska

Warszawska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo ws. napaści słownej na dziennikarkę TVP podczas zeszłotygodniowych protestów przed Sejmem. Zawiadomienie o możliwość popełnienia przestępstwa złożyła TVP. Franciszkowi Jagielskiemu za te słowa może grozić nawet do trzech lat więzienia.

Gretkowska obraźliwie o Kaczyńskim: Patologię wyniósł z domu. Tam nauczył się upokarzać

Bez komentarza

Obchodzona niedawno 36 rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego stała się okazją dla przeciwników obecnej władzy do jej atakowania. Nie ma wątpliwości, iż rząd PiS nie przypadł do gustu znanej feministce, Manueli Gretkowskiej. Działaczka w bardzo ostry sposób zaatakowała na swoim Facebooku prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Lis: Duda niegodny porównania do Jaruzelskiego

Polska

Tomasz Lis idzie w zaparte i dalej obraża polityków ekipy rządzącej. Redaktor naczelny "Newsweeka" tym razem zaatakował prezydenta Andrzeja Dudę.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.