18 stycznia 2018
czwartek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

W zeszłym miesiącu policja zatrzymała w Wielkopolsce kilkanaście osób podczas zlotu poszukiwaczy (temat do dzisiaj o dziwo nie wyciekł do prasy). Była to zorganizowana obława. Pole zlotowe zostało otoczone radiowozami i dokonano tzw. czynności... Dzisiaj media informują, że w tym samym województwie postawiono właśnie zarzut "kradzieży dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury" w zupełnie innej sprawie.

Z kolei rano (28 listopada) policja zjawiła się w domu poszukiwacza na Mazowszu (okolice Sulejówka), który wziął udział w programie w telewizji Nowa TV dotyczącym poszukiwań i skrytykował tam obecne prawo w Polsce. Po przeszukaniu i stwierdzeniu braku zabytków w domu i na podwórku, trzech policjantów, którzy o 6.00 pojawili się u uczestnika programu o poszukiwaniach, opuściło bezradnie jego mieszkanie. Pasmo interwencji trwa... Wróćmy jednak do nagłośnionego dzisiaj przez media wydarzenia z 35-latkiem z Wielkopolski w roli głównej.

"Rzymskie denary, moneta z czasów piastowskich, ozdoby z epoki brązu. Takie skarby 35-letni mieszkaniec Wągrowca wykopał samodzielnie przy pomocy detektora metali. Na amatorskie wykopaliska nie miał żadnych zezwoleń"

– taki news od rana serwują różne media za Polską Agencją Prasową.

"Zabezpieczone przedmioty w wielu przypadkach stanowią bardzo dużą wartość historyczną w odniesieniu do Dziedzictwa Kulturowego" 

– czytamy z kolei w oświadczeniu policji.

Chłopak miał różne rzeczy, rzymskie denary, siekierkę i bransoletę z epoki brązu i w większości ładnie opisane przez policję "popularesy" jak np. "boratynki" (szelągi króla Jana Kazimierza). Dla wzmocnienia przekazu podano ich liczbę. 800 zabytków (jeśli za zabytek uznamy każde coś od czegoś z np. z XIX wieku) to coś szokującego? To propaganda, ale efekt medialny jest bezdyskusyjny.

Nie wiadomo jakimi intencjami kierował się poszukiwacz, dlatego nie należy potępiać ani usprawiedliwiać tego człowieka, jednak wiadomo, że w artykułach na jego temat nikt nie zająknął się o kilku sprawach:

– Poszukiwacz w Polsce nie może w sposób łatwy sprawdzić, gdzie znajdują się stanowiska archeologiczne, aby je ominąć, a mamy ich 435 tysięcy! (przez lata archeologom płacono przy zaznaczaniu stanowisk podczas tzw. powierzchniówek "od stanowiska", więc mamy ich dzisiaj zapewne więcej niż Egipt);

– Poszukiwacz po znalezieniu zabytku archeologicznego boi się go zgłosić, bo państwo rozmawia z nim głównie poprzez policję, uznaje go nie za miłośnika historii, ale za złodzieja;

– Poszukiwacz może poszukiwać legalnie, po uzyskaniu zgód, co w Polsce nie jest proste i każdorazowo kosztuje 82 złote za decyzję administracyjną (dlatego na 100 tysięcy poszukiwaczy jedynie 100, czyli 0,001 procent posiada pozwolenia na poszukiwania!);

– Skarby, o których mowa, to zabytki, które znajdują się w kolekcjach niemal każdego ze 100 tysięcy poszukiwaczy, a nazywane mogą być wyjątkowymi skarbami tylko dlatego, że archeologom nie śniło się nawet to, co zalega w szufladach detektorystów i co – niestety – poprzez represje prawne, szybko ujawnionym nie będzie.

Ergo, świat zabytków i wiedzy o nowych, być może bardzo cennych stanowiskach archeologicznych, szybko nie ujrzy światła dziennego, tym bardziej, że od 1 stycznia wchodzą w życie jeszcze surowsze przepisy dotyczące poszukiwań. Od nowego roku poszukiwania zabytków z użyciem wykrywacza metalu (nawet poza stanowiskami archeologicznymi) i bez zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków uznawane będą już nie za wykroczenie, ale za przestępstwo. Nawet na własnym podwórku!

O ile więc w Anglii poszukiwacze masowo współpracują z archeologami, w Polsce panuje "stan wojenny". I chociaż coraz więcej naukowców oburza się na polskie prawo, prym wiedzie wciąż tzw. beton archeologiczny, który uważa, że sytuację najlepiej leczą zakazy i interwencje policyjne.

Dla przykładu, Narodowy Instytut Dziedzictwa nie zorganizował nigdy ani jednego dużego, ogólnopolskiego szkolenia dla poszukiwaczy, by podnosić ich wiedzę i wdrażać w system współpracy ze światem nauki. Zresztą, jak rozmawiać legalnie z największą w Polsce nielegalną grupą przestępczą, jak o sobie żartobliwie mówią sami poszukiwacze?

Piotr Strumieński

Fot. Arch. autora/Facebook

 

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

"Idę do lasu, nie wiem, czy przeżyję, nie możemy być razem". Hieronim Dekutowski ps.. "Zapora" – najsłynniejszy "Cichociemny"

Hieronim Dekutowski przyszedł na świat  24 września 1918 roku w Dzikowie. Był najmłodszym z dziewięciorga dzieci. Od najmłodszych lat serce Hieronima było napełniane miłością do Polski.

"Wy hitlerowskie kur*y, Oświęcim to było przedszkole w porównaniu z moim sanatorium". Salomon Morel najbardziej odrażający z komunistów!

Wojna się skończyła, ale dramat setek osób nie minął. Pozostawione przez Niemców obozy pracy zapełniły się nowymi osadzonymi, a jurysdykcję nad nimi sprawowało Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.

Kukiz i Korwin sondują, czy koalicja się opłaca. Kukiz’15 i partia Wolność powinny połączyć siły?

Wybory samorządowe tuż tuż i mamy już zarysy pierwszych koalicji, których ugrupowania polityczne wystawią wspólnych kandydatów na listy wyborcze.

"Mały, biały domek – skryty w kratach, automatach. Rzędem stoją wartownicy, Naczelnika wierne psy." Więzienie "Toledo" z Kazimierzem Szymonowiczem aka Kopel Klejmanem na czele

Warszawskie więzienie karno-śledcze nr III powstało w 1944 roku na terenie koszar 36. Pułku Piechoty Legi Akademickiej, przy ulicy 11 listopada, dziś Namysłowskiej. Umiejscowienie obiektu idealnie nadawało się do mordowania ludzi. Mówiono o nim "Toledo".

Barbara Nowacka zbija kapitał polityczny na WOŚP? Z jednej strony walczy o prawo do aborcji, z drugiej zbiera pieniądze na ratowanie noworodków

Wydaje się, że politycy, by zrobić sobie odpowiedni PR, są w stanie zrobić wszystko. Mogą nawet dostać chwilowego zaniku pamięci, wszystko po to, by wybić się na akcjach charytatywnych.

Legendarni Wyklęci: Henryk Flame ps. "Bartek"

Henryk Flame urodził się 15 stycznia 1918 roku we Frysztacie na Zaolziu. Był synem Emeryka i Marii. Wykształcenie zdobył w gimnazjum i szkole przemysłowej w Bielsku, uzyskując zawód mechanika samolotów i ślusarza.

Mordercy polskich patriotów: Helena Wolińska aka Fajga Mindla

Helena Wolińska - prokurator wojskowy w okresie stalinizmu. Działaczka komunistyczna pochodzenia żydowskiego, urodzona 27 lutego 1919 roku w Warszawie. Nauczyciel akademicki oraz polityk. Oskarżała środowiska niepodległościowe w procesach politycznych okresu stalinizmu, w tym w tzw. mordach sądowych.

Dopiero co płakali nad losem zwierząt... a teraz zagłosowali przeciwko odrzuceniu ustawy liberalizującej prawo do mordowania dzieci

Wczoraj odbyły się pierwsze czytania dwóch projektów dotyczących nienarodzonych osób. Jednym z nich był neofeministyczny "Ratujmy Kobiety", który na szczęście nie przeszedł. Jednak patrząc na to, kto jak głosował, rodzi się wiele pytań.

Arabia Saudyjska sfinansuje Muzułmańskie Centrum Kultury i Edukacji w Białymstoku

Polska

Para prezydencka spotkała się w Warszawie z przedstawicielami religii i mniejszości narodowych. Wśród zaproszonych gości był m.in. przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz.

Krzysztof Pieczyński pobity. Szybka reakcja wiceministra Jakiego: To skandal!

Bez komentarza

Znany z kontrowersyjnych, bardzo antychrześcijańskich wypowiedzi aktor Krzysztof Pieczyński zamieścił na Facebooku post, w którym opisuje przykre przeżycia, jakie spotkały go w ostatnich dniach, porównując je do tych... ze stanu wojennego. Gwiazdor nie omieszkał przy tej okazji potępić patriotów i katolików.

Macierewicz grzmi: Nie możemy poddać się szantażowi Unii. Sankcje to próba narzucenia niewolniczej mentalności

Polska

Antoni Macierewicz po stracie funkcji szefa MON nie był aktywny w mediach. Wyjątek zrobił udzielając wywiadu "Gazecie Polskiej", w którym opowiedział m.in. o tym co sądzi o sankcjach, którymi straszy nas UE oraz o sytuacji geopolitycznej Polski.

Wałęsa: Kiszczak działał na zlecenie Kaczyńskich!

Bez komentarza

Kolejna sensacyjna teoria Lecha Wałęsy. Były prezydent opublikował kontrowersyjny post na Facebooku, w którym przekonuje, że teczki Kiszczaka powstały na zlecenie braci Kaczyńskich.

Nie możesz znaleźć partnera seksualnego? Według Światowej Organizacji Zdrowia jesteś niepełnosprawny

Po godzinach

Ludzie, którzy nie uprawiają seksu lub usilnie, ale bezskutecznie szukają partnera by posiadać potomstwo, a także ci, którzy są w związku 12 miesięcy, ale nie współżyją lub nie mają potomstwa zostaną uznani za niepełnosprawnych. Światowa Organizacja Zdrowia chce tymi zmianami zapewnić wszystkim "prawo do reprodukcji”.

Mazurek do Schmidt: Wszyscy mówią, że się koncertowo zaoraliście

Polska

Dziennikarz Robert Mazurek rozmawiał z poseł Joanną Schmidt o sytuacji w jakiej znalazła się Nowoczesna i cała opozycja. Poruszył także temat zawieszenia przez parlamentarzystkę swojego członkostwa w partii.

Austria popiera Komisję Europejską w sporze z Polską

Polska

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" powiedział jakie jest jego stanowisko ws. wsparcia Komisji Europejskiej w sporze z Polską.

Ciężarne kobiety w Wenezueli dostaną zasiłek w wysokości…4 dolarów

Świat

Prezydent Wenezueli obiecał pomoc ciężarnym kobietom. Każda kobieta w "stanie błogosławionym" otrzyma co miesiąc zasiłek w wysokości 700 tys boliwarów, co daje ok. 4 dolarów…

Macierewicz dementuje: Nie odchodzę z PiS. To próba destrukcji ze strony WSI!

Polska

Antoni  Macierewicz odniósł się do spekulacji na temat odejścia z PiS i założenia nowego ugrupowania politycznego. Polityk skomentował także odwołanie go ze stanowiska ministra obrony narodowej.

"Tata był dobrym nazistą". Ogórek: Wściekły atak na moją książkę "polskich" portali i histeria Wachterów

Polska

Niedoszła prezydent Magdalena Ogórek napisała książkę pod tytułem "Lista Wachtera. SS-man, który okradł Kraków". Ogórek nie spodziewała się zapewne takiej fali krytyki pod adresem swoim i lektury, której jest autorką.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.