czwartek
| 24 maja 2018

"Idę do lasu, nie wiem, czy przeżyję, nie możemy być razem". Hieronim Dekutowski ps.. "Zapora" – najsłynniejszy "Cichociemny"

Oliver Pochwat: | 17 stycznia 2018
Hieronim Dekutowski "Zapora"

 

Hieronim Dekutowski przyszedł na świat  24 września 1918 roku w Dzikowie. Był najmłodszym z dziewięciorga dzieci. Od najmłodszych lat serce Hieronima było napełniane miłością do Polski. W jego rodzinnym domu pamiętano i kultywowano tradycję Legionów Polskich. Ojciec Dekutowskiego był działaczem PPS oraz piłsudczykiem. Młody Hieronim był aktywnie zaangażowany w działalność harcerską oraz należał do Sodalicji Mariańskiej. Agresja Niemiec i ZSRR na Polskę uniemożliwiła mu rozpoczęcie studiów.

W czasie wojny walczył w obronie Lwowa jako ochotnik, następnie został internowany na Węgrzech. Po brawurowej i udanej ucieczce przedostał się do Francji, gdzie odtwarzane było Wojsko Polskie. Dekutowski otrzymał przydział do 2. Dywizji Strzelców Pieszych. Po klęsce Francji przedostał się do Szwajcarii, a następnie do Wielkiej Brytanii.  Na wyspach dał się poznać jako prymus i doskonały żołnierz. Ukoronowaniem jego marzeń i żołnierskiego fachu był przydział do legendarnej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. W 1942 roku Dekutowski zgłasza się na kurs cichociemnych, który kończy z pozytywnym wynikiem. W nocy z 16 na 17 września 1943 roku zostaje przerzucony do okupowanej Polski.  W chwili skoku Dekutowski przyjmuje pseudonim "Zapora". Nasz bohater trafił do Inspektoratu Zamość, gdzie dowodząc odziałem Armii Krajowej broni cywili przed wysiedleniem, likwiduje kolaborantów. Dekutowski daje się poznać z jak najlepszej strony. W wypowiedzianej okupantowi bitwie zabija 50 Niemców. W sierpniu 1944 roku podejmuje nieudaną próbę przedostania się na pomoc Warszawie. Wyzwolenie terenów na których operował "Zapora" oznaczał  jedno: powrót do prześladowań i mordów znanych z 1939 roku. Katownie UB zapełniły się osadzonymi, korytarze zamku w Lublinie spływały krwią polskich patriotów.

Widząc to wszystko, "Zapora" postanowił działać. Kochając Polskę nad życie postanowił poświęcić walce wszystko co najcenniejsze. Ukochanej powiedział "Idę do lasu, nie wiem, czy przeżyję, nie możemy być razem".  Dekutowski formuje oddział złożony z 350 dobrze uzbrojonych, wyszkolonych żołnierzy i rozpoczyna walkę z nową władzą i jej sługusami. Jak przysiągł, tak zrobił i na każdym kroku spuszczał łupnia znienawidzonej komunie. Siły "Zapory", przeprowadzając szereg akcji wymierzonych w komunę, zabijają około 400 ubeków, milicjantów i żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 

Po ogłoszeniu amnestii w 1947 roku "Zapora" zaprzestaje działalności partyzanckiej i postanawia się ujawnić. Wobec możliwości aresztowania postanawia przebić się na zachód. W wyniku podstępnej zdrady swojego podkomendnego 16 września 1947 roku "Zapora" wpada w czerwone łapska komunistów. Hieronim Dekutowski nie był przesłuchiwany, on był maltretowany! Mimo 30 lat wyglądał jak starzec. Siwe włosy, połamane żebra i palce, wyrwane paznokcie i wybite zęby dały świadectwo wielogodzinnych tortur.

Wyrokiem komunistycznego Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie "Zapora" zostaje skazany na siedmiokrotną karę śmierci. Mimo tak tragicznych okoliczność Hieronim podejmuje próbę ucieczki.  7 marca 1949 r. zostaje zamordowany strzałem w tył głowy. Wyrok wykonał Piotr Śmietański w mokotowskim więzieniu w Warszawie. Ostatnie słowa jakie wypowiedział "Zapora" były: "Jeszcze Polska nie zginęła! Przyjdzie zwycięstwo".

Sąd Wojewódzki 23 maja 1994 roku zrehabilitował mjr Hieronima Dekutowskiego uznając, ze działał wraz ze swoimi podkomendnymi na rzecz niepodległości. Miejsce spoczynku legendarnego cichociemnego przez lata było nieznane, dopiero w 2012 roku odnaleziono je na kwaterze "Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Oliver Pochwat

Fot. Facebook Nie dla Lech Walensa Airport


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij