środa
| 21 marca 2018

Dekomunizacja w Bieszczadach. Dlaczego należy zlikwidować pomnik Karola Świerczewskiego ps. "Walter"

Oliver Pochwat: | 21 lutego 2018
Pomnik Świerczewskiego

W związku z obowiązującą w Polsce ustawą dekomunizacyjną, Nadleśnictwo Baligród rozpoczęło likwidację pomnika generała Karola Świerczewskiego w Jabłonkach. W ocenie IPN pomnik ten kłóci się z zasadami szacunku pamięci narodowej oraz narusza przepisy zabraniające gloryfikacji systemów totalitarnych.

Wiadomość ta obiegła Internet i wywołała niemałe oburzenie w środowiskach związanych z Komitetem Obrony Demokracji, Obywatelami RP i szeroko pojętą opozycją. Użytkownicy Facebooka w amoku nienawiści w stosunku do PiS prześcigają się w przypominaniu zasług generał i krytykowaniu decyzji "Dobrej Zmiany". Jako miłośnik wędrówek po Bieszczadach, ich kultury i historii z przykrością patrzę na ten brak poszanowania historii i założenia, że każda najgorsza gnida i kanalia zyskuje miano świętego, gdy tylko PiS się nim zainteresuje.

Legenda Karola Świerczewskiego narodziła się podczas wojny domowej w Hiszpanii. Jego pseudonim "Walter" wziął się od pistoletów, z których Świerczewski, często pijany i w samych gaciach, rozstrzeliwał dezerterów. Młody Świerczewski stał się bolszewikiem w wieku 20 lat, kiedy wojska niemiecko-austriackie zajęły Królestwo Polskie, a on sam został ewakuowany do Rosji. Młody Świerczewski w wojnie domowej w Rosji walczył po stronie czerwonych, a w 1920 r. poszedł z nimi na Polskę. Podczas wojny domowej w Hiszpanii nie wyróżnił się niczym szczególnych, tylko tym, że napisał o nim Hemingway.

W czasie II wojny światowej i inwazji III Rzeszy na ZSRR znalazł się w kotle pod Wiaźmą, z którego ocalał on i piątka żołnierzy. W 1943 roku Świerczewski został oddelegowany do formowanych w ZSRR jednostek złożonych z Polaków. Powierzono mu stanowisko dowódcy II Armii Wojska Polskiego. W marcu 1945 roku powierzono mu zadanie sforsowania Nysy Łużyckiej, które zajęło mu aż 7 dni. W kwietniu 1945 roku Świerczewski zdobywa Drezno. Swoją niekompetencją, pijaństwem i nieudolnością doprowadził do rzezi żołnierzy pod Budziszynem. Straty wyniosły 5 tys. zabitych, 3 tys. zaginionych i 10 tys. rannych. Za karę Świerczewski został publicznie spoliczkowany, ale jako dowódca nie poniósł odpowiedzialności. Po wojnie Świerczewski został awansowany na wiceministra Obrony Narodowej. W tej roli zatwierdzał wyroki śmierci na żołnierzy AK oraz innych "wrogów" socjalizmu.

Karol Świerczewski zginął 28 marca 1947 w Jabłonkach, w zasadzce Ukraińskiej Powstańczej Armii. Jego śmierć stała się "pretekstem" do przeprowadzenia "Akcji Wisła".

Można być przeciwnikiem Prawa i Sprawiedliwości, ale życiorys generała stanowi dowód na to, że jego pomnik nie powinien być obecny w przestrzeni publicznej. Jak człowiek, który walczył przeciwko Polsce, może być obecnie określany mianem "bohatera"? Można być przeciwnikiem Żołnierzy Wyklętych i ich walki o niepodległość, ale czym zawinili żołnierze II Armii Wojska Polskiego, gdy sowiecki generał wysyłał ich na śmierć od niemieckich kul?

Pomnik Świerczewskiego w Bieszczadach wpisał się w krajobraz tego miejsca. Jego likwidacja w jakiś sposób wpłynie na tę krainę. Aby zachować równowagę między tym miejscem a pamięcią historyczną wypadałoby postawić inny pomnik. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w miejsce likwidowanego monumentu postawić pomnik, który upamiętni niewinnie przelaną krew w Bieszczadach. Krew polską i ruską. Tych, co mieszkali tu od wieków i w wyniku "Akcji Wisła" musieli opuścić swoje domy. Pomnik, który upamiętni żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza i Ludowego Wojska Polskiego, którzy po wojnie byli obrońcami ludności polskiej, niejednokrotnie ginąc z rąk UPA.

W mojej ocenie taki pomnik będzie stosowny do tego miejsca, jednocześnie przypomni o smutnej historii Bieszczad.

 

Oliver Pochwat

Fot. PRL – dorobek i osiągnięcia


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij