środa
| 21 marca 2018

Zmiana Sekretarza Stanu USA sprawnym uderzeniem w Rosję?

Dominik Cwikła: | 13 marca 2018
Putin i tryumfujący Trump

Sam fakt zmiany na stanowisku Sekretarza Stanu USA nie był niczym zaskakujacym. Natomiast wielu szokuje to, że umieszczono na tym miejscu osobę o zupełnie innych poglądach na wiele spraw niż poprzednik. Nie umknęło też uwadze opinii publicznej, że nowy Sekretarz był szefem służb specjalnych.

Rex Tillerson był uważany przez media za prorosyjskiego człowieka w gabinecie Trumpa. O ile wówczas wielu sądziło, że jest to albo naiwność ze strony prezydenta USA lub wręcz agenturalność, to obecny obrót spraw wskazuje, że być może była to bardzo zręczna zagrywka.

Dobrze widziany przez Kreml Tillerson miał przecież odpowiednie kontakty za naszą wschodnią granicą. Wiedział, co się dzieje, co jest planowane, mógł mieć wpływ na decyzje Rosji etc. Nie wiemy oczywiście, ile z tego przekazywał administracji Trumpa, choć nie chce mi się wierzyć, by były to błahostki.

I tak oto po nim nadchodzi Mike Pompeo, do niedawna szef CIA nastawiony w krytyczny sposób do Rosji. Oprócz tego nie zgadza się on z narracją, jaką Rosja przedstawia w stosunku do jej działań na Bliskim Wschodzie.

Inaczej mówiąc, z osoby uchodzącej za przyjaciela Rosji, Sekretarzem został jej przeciwnik. Jednak uzbrojony w wiedzę, którą zdobył Tillerson.

Jeśli tak sytuacja wygląda, to może być to pierwsze od wielu lat duże zwycięstwo Amerykanów nad Rosjanami.

 

Dominik Cwikła

Fot. Twitter Zygfryd/Twitter The Hill


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij