niedziela
| 22 kwietnia 2018
 

Do końca życia nie zapomnę tej smutnej daty. 10.04.2010 godzina 8.41...

Oliver Pochwat: | 10 kwietnia 2018
Para Prezydencka

Pamiętam, że byłem wtedy na II albo III roku studiów no i wiadomo, jak to na studiach, są gorsze i lepsze dni. Jakoś tak się złożyło, że dzień przed poszło się na parę piw, które szybko zamieniły się na popijawę u kogoś w domu. Pamiętam to doskonale, bo zbliżała mi się poprawka, nie pamiętam u kogo, ani z jakiego przedmiotu, ale pamiętam doskonale, że miałem się do niej uczyć od rana.

Nie wiem, o której byłem w domu ani jak znalazłem się w łóżku, ale doskonale pamiętam, gdy moja mama próbowała mnie obudzić.

Coraz głośniejsze "Wstawaj! Wstawaj!" sprawiło, że otworzyłem oczy i poprosiłem ją o 10 min snu i obiecałem, że zaraz siadam do nauki. Wtedy usłyszałem zdanie, którego nie zapomnę do końca życia. "Oliver wstawaj, rozbił się samolot".

Rozbił się samolot. Mało to samolotów już się rozbiło? To, że spadł następny, nie zrobiło na mnie wrażenia. Po chwili mama znowu weszła do pokoju i powiedziała mi: "Wstawaj w Smoleńsku rozbił się samolot z prezydentem na pokładzie". Głupi żart, żeby mnie wywalić z łóżka. No bo jak może się rozbić samolot z prezydentem? To niemożliwe, ale coś mi nie pasowało. Moja mama nie jest typem osoby, która robi sobie głupie żarty więc, z wielki trudem wstałem z łóżka i udałem się do telewizora. Czysty odruch. To, co zobaczyłem i usłyszałem, sprawiło, że zabolało mnie serce i dusza. Szczątkowe informacje, wielki chaos podczas akcji ratunkowej i ten biały kadłub z czerwonym pasem naszego samolotu. Te powolne oczekiwanie na więcej informacji, co z naszymi? Co z prezydentem? Jak to się stało?

W końcu ta smutna wiadomość, nikt nie przeżył. Taka tragedia. 96 wspaniałych osób, tyle mogli dla nas zrobić a teraz leżą tam, na tej nieludzkiej ziemi w błocie i czekają. Prezydent, Pierwsza Dama, generałowie, personel i rektor mojej uczelni. W Smoleńską ziemię znowu wsiąkła polska krew.

Pamiętam doskonale, jak Polacy w obliczu tej tragedii potrafili się zjednoczyć wszyscy razem ponad podziałami, nieważne, czy z prawa czy z lewa, czy żyd czy katolik, biedny i bogaty, wszystkich to dotknęło. Wynikało to z prostego faktu, każdy każdemu współczuł, bo każdego w jakimś stopniu ta katastrofa dotknęła. Nawet jeśli ktoś nie lubił prezydenta, to głosem empatii współczuł komuś innemu. Stojąc pod Pałacem Przedeckim otoczony tłumem ludzi moje serce przepełniała radość, że mimo takiej tragedii pomagamy sobie i jesteśmy dla siebie oparciem. Nigdy nie zapomnę, gdy trumny z ciałami przyleciały do Polski, do "domu". Pamiętam, jak trumny z Lechem Kaczyńskim i Marią Kaczyńską jechały drogami Warszawy, a ludzie rzucali kwiaty i machali na pożegnanie.

A potem przyszła kolejna katastrofa, której skutki widać do dziś. Podział społeczeństwa na lepszych i gorszych, na PiS i PO. Na zwolenników katastrofy i zamachu. Ten piękny zjednoczony naród w jednej chwili pękł jak bańka mydlana, znikł jak sen. Społeczeństwo zostało podzielone przez polityków, media oraz współobywateli, którzy często  świadomie bądź nie – w tym procesie podziału uczestniczyli.

Nigdy nie zapomnę smutnego widoku, gdy pijana młodzież oddawała mocz na brzozowy krzyż postawiony przez harcerzy. Gdy rozjuszony tłum opowiadał żenujące żarty o "kaczce po smoleńsku z borowikami" albo w inny sposób szydził z tej tragedii. Ten piękny zjednoczony naród, tak piękny w swojej historii, a jednocześnie tak łatwy do manipulacji dał się wykorzystać w podły sposób.

Dziś kolejna rocznica tej tragedii i kolejne smutne widoki. Kolejne podziały, krzyki i wzajemne oskarżenia. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś zobaczę ten piękny widok, jakim było zjednoczenie ponad podziałami i wspólne obchody tej tragedii z wzajemnym poszanowaniem i miłością do bliźniego.

 

Fot. Facebook Polskamalowanaoczamimlodych


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij