23 listopada 2017
czwartek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Dla ok. 100 tys. poszukiwaczy skarbów (guzików, łusek, monet itp.) realizujących swoją pasję z wykrywaczem metalu zmieniła się rzeczywistość prawna. Sejm uchwalił nowelizację Ustawy o zabytkach, a ta częściowo właśnie weszła w życie. Odtąd poszukiwawcza rekreacja to przestępstwo zagrożone karą więzienia do 2 lat!

Poszukiwania z wykrywaczem bez zezwolenia władz od września grożą nawet dwoma latami odsiadki. To już nie wykroczenie, ale przestępstwo - poinformował serwis Money.pl Do tej pory i tak archaiczne, a przede wszystkim martwe zapisy Ustawy o zabytkach i opiece nad zabytkami mówiły o tym, że poszukiwacz (o ile nie niszczy stanowiska archeologicznego, co mogło być traktowane jako przestępstwo) spacerując z detektorem metalu po polu uprawnym swojego dziadka i szukając łusek czy guzików z I czy II wojny co najwyżej popełnia wykroczenie. Odtąd każde wyjście z wykrywaczem bez zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków będzie rozpatrywane jak przestępstwo (ergo, np. poszukiwacz bankowiec może stracić na skutek skazującego wyroku "za szukanie guzików z wykrywaczem" pracę w banku, a jego rodzina źródło utrzymania).

Poszukiwacze przekonują, że w normalnym kraju (za taki uważają m.in. Anglię) otrzymaliby podziękowania i wsparcie, a nie zastraszanie więzieniem.

Doświadczony eksplorator Janusz Modzelewski z młodym poszukiwaczem

 Ustawa jest szkodliwa i krzywdząca zarówno dla grup eksploracyjnych, jak i pojedynczych przypadkowych znalazców – mówił w rozmowie z Money.pl Jacek Bomblewski, członek Dolnośląskiej Grupy Badawczej i poznańskich eksploratorów działających przy PTTK. - Zabezpiecza interesy grup archeologów i nie ma wiele wspólnego z ochroną zabytków

"Zaostrzenie przepisów zdaniem eksploratorów nie spowoduje też wykrzewienia patologii, bo ta, tak samo wyniszcza środowisko eksploratorów, jak i archeologów i konserwatorów zabytków”" (Money.pl).

Przypadki handlu zabytkami, ich przywłaszczania czy łapówkarstwo ma miejsce i tam. Wśród poszukiwaczy też się znajdą hieny i czarne owce, jednak sami również staramy się oczyszczać nasze szeregi

  zaznaczył Robert Kmieć, prezes Narodowej Agencji Poszukiwawczej.

Marysia Słomiana, jedna z polskich detektorystek

Drastyczne zmiany w Ustawie o zabytkach polegające na ściślejszej penalizacji poszukiwań zabytków wykonywanych bez specjalnej decyzji konserwatorskiej budzą wątpliwości samych konserwatorów.

 Potrzeba dużej ostrożność, aby nie wylewać dziecka z kąpielą. Ściganie hien cmentarnych, dewastatorów stanowisk archeologicznych, czy osób handlujących zabytkami, jak najbardziej jest słuszna. Ale karanie pasjonatów poszukujących z wykrywaczem pozostałości po ostatniej wojnie? Czy rzeczywiście ich działania są tak szkodliwe? Nie jestem przekonany

  mówił w rozmowie z Money.pl Marcin Tyminski, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (PWKZ) w Gdańsku.

Dzieci Rafała Dzięgielewskiego, polskiego poszukiwacza

W Polsce, aby poszukiwacz mógł w weekend wyjść na łąkę sąsiada z wykrywaczem, powinien: sprawdzić, czy łąką nie jest stanowiskiem archeologicznym (do dzisiaj nie ma jednak jawnej aktualnej bazy 435 tysięcy stanowisk archeologicznych!), napisać wniosek do wojewódzkiego konserwatora zabytków, załączyć odpowiednią mapę poszukiwań, pisemna zgodę właściciela, napisać plan poszukiwań, dokonać opłaty za decyzje 82 zł, czekać około miesiąca na decyzję (nie zawsze jest pozytywna), następnie dwa tygodnie na uprawomocnienie tejże decyzji itd... W związku z martwym prawem, w Polsce na około 100 tysięcy poszukiwaczy o zgodę na poszukiwania występuje do konserwatorów tylko około 100 osób (co nie znaczy, że te osoby zawsze są na polach czy łąkach, na których posiadają kolejne zgody za kolejne 82 złote...). 

Jak ustalił serwis wSensie.pl zmiany w Ustawie o zabytkach były przedmiotem zabiegów grupki archeologów (w tym jednego policjanta archeologa) związanych ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich. Większość polskich archeologów nie była konsultowana w tej sprawie. Znane jest też negatywne podejście do próby normalizacji sytuacji poszukiwaczy w Polsce przez zaostrzanie kar zamiast edukację i współprace (stanowisko m.in. wykładowców Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego prof. Aleksander Bursche czy Marcina Rudnickiego.

Pomimo, że w Polsce funkcjonuje ok. 100 tysięcy poszukiwaczy (zdaniem ministerstwa kultury w 2008 roku było ich już ok. 80 tysięcy) nikt nie skonsultował z żadnym z licznych stowarzyszeń eksploratorskich nowego prawa, które dotyczy dziesiątek tysięcy obywateli i ich rodzin. Jak dotąd nikt nie zajął się także nadużyciami w środowisku archeologów (zwłaszcza przy badaniach inwestycyjnych) i sprawa tzw. archeo-łapówki, która działa identycznie jak eko-haracz podczas prac deweloperskich.

Pasja detektorystyczna to także rekreacja na łonie natury

Chcielibyśmy współpracy i realizujemy ją. Współpracujemy z archeologami, muzeami, konserwatorami zabytków, a wszyscy oni po cichu klepią nas po plecach obawiając się wzroku starego archeologicznego betonu, który mentalnie został w minionej epoce i niestety, wciąż gra pierwsze skrzypce, skoro potrafili wprowadzić prawo rodem ze stanu wojennego

– mówi wSensie.pl Piotr Pałys z Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl".

– Chodzi tylko o to, by ustawodawca zrozumiał kiedyś, że nie jesteśmy Żydami w czasach III Rzeszy i należy nam się zrozumienie, wsparcie, a może i dyplom, bo wielu z nas poświęciła swoje życie na poznawanie historii, ratowanie zabytków, organizacje zajęć edukacyjnych z dzieciakami itd. Nie jesteśmy przestępcami! Wiecie jak brytyjski minister kultury mówił o poszukiwaczach? Bohaterowie dziedzictwa kulturowego. Ale my jesteśmy w Polsce…

  puentuje Pałys, wieloletni poszukiwacz.

Problem w tym, że poszukiwacze odkrywają historię polski, a także historię archeologiczną naszych ziem, a wiedza, która posiadają, będzie coraz skrzętniej ukrywana przed naukowcami, ze względu na kolejne prymitywne i represyjne prawo, które zamiast edukować i zachęcać, straszy i zniechęca.

Robert Wyrostkiewicz

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Potężna wpadka w Łomiankach. Na muralu zamiast powstańców umieszczono SS-manów!

W Łomiankach powstał patriotyczny mural. Niestety, zaliczono potężną wpadkę. Powstańcy warszawscy na muralu okazali się być... SS-manami!

Pijany Trzaskowski w objęciach Szczuki. Hit Internetu!

Ciekawe zdjęcie opublikował na Twitterze Piotr Semka. Widać na nim Kazimierę Szczukę obejmującą kandydata na prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Zdjęcie wygląda na zrobione przypadkowo, bo oboje wyszli na nim delikatnie rzecz ujmując... niekorzystnie.

Bawer Aondo-Akaa udostępnił mema z "murzynem na kółkach"

Dr Bawer Aondo-Akaa udostępnił na swoim oficjalnym profilu grafikę z memem, na którym jest podpisany jako "Murzyn na kółkach". Dodał, że bardzo go to rozbawiło i "chętnie pozna autora".

Magdalena Ogórek zażenowana. Ma fana – byłego zomowca ze Szczecina

We wczorajszym wydaniu "W tyle wizji " Magdalena Ogórek miała niecodziennego rozmówcę. Był nim widz Witold z Gdańska, który w 1970 roku dowodził oddziałem ZOMO w Szczecinie. Dzwoniący do programu mężczyzna okazał się wielkim fanem Ogórek.

TVN poszedł o jeden krok za daleko. Kevin S. z czarnym paskiem na oczach [VIDEO]

TVN tym razem trochę przesadził. Stacja potraktowała Kevina Spacey jak przestępcę. Wygląda to groteskowo. Widzowie nie kryją zdziwienia i zażenowania.

Muzułmańskie święta Bożego Narodzenia w Tesco [VIDEO]

Tesco wypuściło nową bożonarodzeniową reklamę w mediach społecznościowych. Jest dopiero od kilku dni, a już zdążyła wszystkich zszokować.

Warszawska policja zachęca: Wstąp do ekipy Kulsona, a rozbijesz niejeden gang!

Warszawscy policjanci to jednak mają poczucie humoru... i dobrych marketingowców. Na Twitterze rozniosła się grafika zachęcająca do wstąpienia do "drużyny Kulsona". Mundurowi obiecują, że z nimi rozbije się niejeden gang. Ostatnie słowo stylizowane jest na nazwę niedawnej promocji w jednej z sieci marketów w Polsce.

Wakacyjny dom Obamy trafił na sprzedaż. Zobacz! [VIDEO]

Tak mieszka Barack Obama w wakacje. Obama, który głosi programy socjalne dla najuboższych. Sam zaś pławi się w luksusie. Dom wakacyjny Obamy został wystawiony na sprzedaż. Można go kupić za jedyne 17,75 mln dol.

Mieszkowski: Kaczyński jest mordercą demokracji, on zniszczy wszystkich! Przyszedł czas walki!

Bez komentarza

Były dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu i obecny poseł Nowoczesnej – Krzysztof Mieszkowski – słynie głównie z dość niekonwencjonalnych wypowiedzi na tematy polityczno-społeczne, zaskakujących nie tylko jego oponentów, ale także kolegów z jednego ugrupowania. Tym razem parlamentarzysta postanowił ocenić Jarosława Kaczyńskiego.

Wstrętne zachowanie lewaczki. W sposób obrzydliwy zbezcześciła barwy narodowe!

Polska

W sieci opublikowano film na którym widać jak dziewczyna wyciera kurze polską flagą. Mało tego, młode dziewczę pozbawione etyki i moralności przyznało się, że sprofanowaną flagę ukradło.

Co się działo w Sejmie? "Powiedzieli, że jestem Matką Boską, wszystko się zgadza" [WIDEO]

Bez komentarza

Jedna kobieta twierdzi, że jest Matką Boską, zaś inna wymienia swoje pochodzenie od Gryfitów i Merowingów. Posłowie na wczorajszej komisji mieli naprawdę ciężki dzień...

Minister Szczerski: Nie ma zgody Kancelarii Premiera na odbudowę pomników UPA!

Polska

Kostiantyn Jelisejew z Kancelarii Prezydenta Ukrainy poinformował, że Polska zapewniła Ukrainę, że odbuduje pomniki Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Wspólny kandydat Nowoczesnej i PO. Petru: Chodzi o to, by Warszawa była nasza

Polska

Podczas wspólnej konferencji Ryszard Petru i Grzegorz Schetyna poinformowali, że o fotel prezydenta Warszawy będzie walczył wspólny kandydat Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej. Liderzy partii opozycyjnych ogłosili, że jest to początek współpracy między partiami oraz początek kolejnego etapu zjednoczenia opozycji.

Jak wielkie sieciówki naciągają Polaków? Oto kilka cen dla porównania

Gospodarka

Zdumienie budzi fakt ogromnej różnicy pomiędzy cenami w najpopularniejszych sieciach sklepów w Polsce, a tych samych marek za granicą. Do Polski obcokrajowcy przestają przyjeżdżać, bo robi się tu naprawdę drogo.

Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna): Nowoczesna potrzebuje nowego otwarcia, powrotu do korzeni

wSensie.tv

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej na Briefingu prasowym poinformowała o sytuacji w Nowoczesnej oraz o kandydaturze Katarzyny Lubnauer na przewodnicząca partii.

Lis przejęty "agonią Nowoczesnej" atakuje prezydenta: Zdrajca Duda

Polska

Tomasz Lis na swoim Twitterze nazwał prezydenta zdrajcą! Oprócz tego określił Polskę jako "kraj na obrzeżach cywilizacji". Ponadto wieszczy, że wraz z końcem tygodnia zakończą się wolne sądy... oraz istnienie Nowoczesnej.

Europoseł z PSL puszcza oko do katolickiego elektoratu

Świat

PW jako jeden ze swoich celów stawia kwestię ochrony mniejszości religijnych na świecie.Jednak ostatnio europosłowie nie podejmują żadnych działań w tym kierunku. Andrzej Grzyb (PSL) przypomniał o prześladowaniach, jakich doznają chrześcijanie na świecie.

Jakubiak o sporze Duda – Macierewicz: Ten konflikt istnieje, nie ma co czarować. Przegranym będzie Antonii Macierewicz

wSensie.tv

Poprosiliśmy posła Kukiz’15 Marka Jakubiaka o komentarz na temat sporu na linii Duda – Macierewicz.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.