środa
| 21 marca 2018

"Wojna z Emu", czyli jak Australia wypowiedziała wojnę ptakom i ją przegrała. "One są jak Zulusi!"

Dominik Cwikła: | 27 lutego 2018
Emu

Świat zna różne dziwne przypadki konfliktów, ale jednym z najszczególniejszych jest wojna z Emu. Jest to australijski gatunek ptaka-nielota, który wyglądem przypomina strusia. Australia wysłała do walki wojsko... które przegrało.

"Wojna" rozpoczęła się w listopadzie 1932 roku w okolicach Campion w zachodniej Australii. Potężna susza spowodowała, że całe stada Emu przeniosły się w regiony uprawiane przez Australijczyków, co powodowało szkody rolnicze.

Sytuacja była na tyle poważna, że rolnicy wysłali prośbę o pomoc do ministerstwa obrony. Minister sir George Pearce zgodził się i wysłał... trzech żołnierzy, by zlikwidować zagrożenie. Oddziałem uzbrojonym w dwa karabiny maszynowe i zapas 10 tys. sztuk amunicji dowodził major G.P.W. Meredith z Australijskiej Akademii Królewskiej.

emu

Emu wydający swój "okrzyk bojowy"; Fot. Pixabay

"Wróg stosuje taktykę partyzancką"

2 listopada rozpoczęły się walki, które... zakończyły się totalną porażką Australijczyków. Rolnicy donieśli żołnierzom o gnieździe około 50 ptaków. Plan był taki: Rolnicy mieli wypłoszyć nielotne ptactwo tak, by te wpadły pod kule ukrytych karabinów. Nie dość, że ptaki nie uciekły w jednym kierunku, lecz na wszystkie strony, to broń okazała się być zupełnie nieskuteczna z powodu słabego zasięgu i celności ówczesnej broni maszynowej. Prędkość ptaków – osiągająca do 50 km/h – wcale nie ułatwiła sprawy wojsku. Tego dnia zastrzelono zaledwie 12 sztuk Emu.

Dwa dni później doszło do kolejnej "bitwy" w okolicach jednej z tam. Grasowało tam około tysiąca ptaków. Żołnierze przygotowali zasadzkę... która również zakończyła się klapą. Mimo udanego podejścia w pobliże zbiorowiska Emu, jeden z karabinów się zaciął. Padło zaledwie kilkanaście ptaków.

8 listopada doszło do kolejnej batalii. Według jednych rachunków, padło 50 ptaków, według innych ani jeden. W swoim oficjalnym raporcie major Meredith dumnie podkreślił, że w wyniku działań zbrojnych "nie poniesiono strat w ludziach".

Pojawiały się oczywiście coraz bardziej złośliwe komentarze.

"Dowództwo Emu ewidentnie zleciło taktykę partyzancką, wkrótce ich nieporęczna armia podzieli się na niezliczone małe jednostki, czyniąc użycie sprzętu wojskowego nieopłacalnym"

– pisał Dominik Serventy, ornitolog.

archiwum wojny z emu

Mężczyzna trzymający Emu zastrzelonego przez australijskich żołnierzy; Fot. Wikimedia Commons

Totalna kompromitacja

Cała akcja przebiegała na tyle fatalnie, że tego samego dnia rozpoczęła się w sprawie "Wielkiej Wojny Emu" (jak nazwała operację prasa) debata w australijskim parlamencie. Wyliczono, że przez kilka dni zużyto ok. 2,5 tys. sztuk amunicji, zabijając zaledwie 50-300 ptaków z oszacowanych na 20 tys. sztuk stada. Skompromitowany rząd postanowił wycofać oddział.

Decyzja nie spodobała się rolnikom, ponieważ Emu zaczęły jeszcze mocniej żerować na polach. Rząd uległ i znowu wysłał trzech żołnierzy do walki z wrogiem australijskiego ludu. 10 grudnia skończyła się amunicja, której żołnierze mieli 9,8 tys. sztuk. W trakcie działań oficjalnie zlikwidowano 986 ptaków, zaś około 2,5 tys. zmarło potem od ran. Istnieją jednak podejrzenia, że dane te mogą być zawyżone.

Tak oto Australia przegrała wojnę z pierzastym agresorem. Plaga nielotów dewastujących rolnicze pola ciągnęła się w regionie latami.

Emu jak Zulusi

"Jeśli mielibyśmy dywizję wojska z odpornością na kule jak te ptaki, pokonalibyśmy każdą armię świata. Są odporne na karabiny maszynowe jak czołgi. Są jak Zulusi, których nie powstrzymają nawet kule dum-dum"

– napisał w swoich wspomnieniach major Meredith.

W kolejnych latach rząd odmawiał pomocy wojskowej rolnikom w walce z ptakami. Problem skończył się dopiero po ponad 20 latach, kiedy to wybudowano siatki ochronne na farmach.

 

wp.pl/wiki/joemonster.org/niezwykle.com/Dominik Cwikła/Fot. Pixabay


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij