15 grudnia 2017
piątek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

20 września 1942 r. powstały Narodowe Siły Zbrojne. Kilka dni temu Sejm przez aklamację uczcił 75-lecie narodzin NSZ.

– Uczciliśmy w Sejmie Narodowe Siły Zbrojne łącznie z opluwaną przez lata i zakłamywaną przez propagandowych historyków Brygadą Świętokrzyską

– powiedział wSensie.pl poseł Sylwester Chruszcz z Kukiz’15 i Stowarzyszenia Endecja.

Uchwała "w sprawie upamiętnienia 75. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych" została przygotowana przez Prezydium Sejmu - sześcioosobowy organ składający się z marszałka i przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych (z wyjątkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego) i została przyjęta przez aklamację.

– "Gazeta Wyborcza" od razu skamlała, że oddaliśmy hołd nacjonalistom kolaborującym z faszystami. Narracja jak za czasów Stalina. Tymczasem NSZ walczyła w Powstaniu Warszawskim, chociaż przed jego wybuchem przestrzegała o niewystarczającym przygotowaniu stolicy na walkę z wrogiem; później narodowcy stawiali opór zarówno Niemcom jak i sowietom.  Ginęli za Polskę, by po kilkudziesięciu latach przez prostaków nadal być obrażanymi

– stwierdził Chruszcz.

Według posła, "NSZ przydałyby się w polskiej polityce".

– Zarówno do walki z wrogiem jak i likwidacji zdrajców, zwłaszcza tych w świecie polityki, mediów, czy szerzej, tych, którzy depczą po godności grobów naszych przodków jak chociażby żołnierzy NSZ czy NZW oraz innych formacji niepodległościowych i narodowych

– powiedział Sylwester Chruszcz z Kukiz'15.

– Dla jasności, bo zaraz ktoś powie, że nawołuję do nienawiści. Dzisiaj powinno się likwidować kłamstwo, zabijać nasze niepotrzebne kompleksy, walczyć z tyranią propagandzistów i oszczerców. Likwidacja zła, to mam na myśli, ponieważ żyjemy w czasach pokoju, ale musimy walczyć nie mniej niż oni, żołnierze NSZ. Każdego dnia!

– puentował poseł Kukiz’15 i Stowarzyszenia Endecja.

Rys historyczny NSZ za IPN:

Narodowe Siły Zbrojne sformowano 20 września 1942 r. – była to konspiracyjna organizacja wojskowa obozu narodowego, nastawiona na walkę z dwoma okupantami – Niemcami i Sowietami, a także wspierającymi ich polskimi komunistami. NSZ były największą po Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich podziemną formacją polityczno-wojskową w okupowanej Polsce. Liczyły od 80 do 100 tys. osób.

Powstała w sierpniu 1944 r. Brygada Świętokrzyska NSZ była jedynym polskim oddziałem w czasie II wojny światowej, który wyzwolił niemiecki obóz koncentracyjny – w czeskim Holiszowie. Brygada nawiązała też współpracę taktyczną z wojskami amerykańskimi, które uznały ją jednoznacznie za jednostkę aliancką.

Oddziały NSZ wzięły udział w Powstaniu Warszawskim; po upadku zrywu walczyły z postępującą sowietyzacją kraju. W lutym 1945 r. z NSZ i lokalnych struktur AK powołano Narodowe Zjednoczenie Wojskowe (NZW), jedną z największych i najdłużej działających formacji wojskowych polskiego podziemia niepodległościowego.

Ipn.gov.pl/RWyrostkiewicz/Fot. Twitter Sylwester Chruszcz/Twitter Krzyś (kolaż)

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Sejm przegłosował zmianę ordynacji wyborczej

Tej nocy Sejm uchwalił zmiany w ordynacji wyborczej wyłożone przez PiS. Od teraz będzie obowiązywać dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Skasowano także możliwość głosowania korespondencyjnego oraz jednomandatowe okręgi wyborcze za wyjątkiem gmin do 20 tys. mieszkańców.

Policja rozbiła sieć agencji towarzyskich w Katowicach. "Świadczyły usługi na akord"

45-letnia kobieta została zatrzymana przez śląską policję. Prowadziła ona sieć agencji towarzyskich w Katowicach. W interesie pomagał kobiecie jej mąż.

Zabłocki: Sąd Najwyższy nie jest żadną "stajnią Augiasza" naszpikowaną komunistycznymi oprawcami

Prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego, sędzia Stanisław Zabłocki podczas debaty w Senacie zarzucił prezydenckiej ustawie o Sądzie Najwyższym niekonstytucyjność.

Morawiecki wyznaje: Mój syn był trudny. Nie raz dostał klapsa. Bywało, że nie wracał do domu na czas

Kornela Morawieckiego wzięło na wspominki. Przewodniczący Wolnych i Solidarnych zdradził "Super Expressowi" kilka tajemnic dotyczących swego syna, Mateusza. 

Miażdżący dla rządu PO raport NIK ws. poszukiwań gazu łupkowego

Rząd PO otrzymał negatywną ocenę od Najwyższej Izby Kontroli za poszukiwania gazu łupkowego. Zdaniem instytucji, działania ówczesnego rządu w tym zakresie były niespójne i nieskuteczne. Polacy nadal nie wiedzą jakie mamy zasoby węglowodorów.

Minister Szyszko: Istnieją organizacje o zabarwieniu liberalno-lewicowym, które zaskarżają nasz kraj i dezinformują Europę

Minister Jan Szyszko na antenie Telewizji Republika skomentował działania leśników w Puszczy Białowieskiej. Odniósł się także do toczącego się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE postępowania przeciwko Polsce w związku z wycinką drzew w Puszczy.

Tragedia w Dęblinie! Wojskowy śmigłowiec wywrócił się na bok, są ranni

Podczas lądowania śmigłowca "Puszczyk" maszyna przewróciła się na bok. Dwie ranne osoby zostały przewiezione do szpitala.

Karski: My z PiS nie jesteśmy w polityce dla stanowisk!

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Karol Karski udzielił wywiadu "Rzeczpospolitej", w którym komentował m.in. zmianę na stanowisku szefa rządu. Według polityka, objęcie funkcji premiera przez Mateusza Morawieckiego było dobrym posunięciem. Doceniona została także Beata Szydło.

Premier Morawiecki chwali Tuska. "Zaczyna mówić jak Polska"

Bez komentarza

Premier Mateusz Morawiecki pochwalił Przewodniczącego Rady Europejskiej. Stwierdził, że Tusk "zaczyna mówić w taki sposób jak Polska".

"Kandydat niezależny" po rosyjsku. Putin znowu w drodze po prezydenturę

Świat

Prezydent Rosji, Władimir Putin poinformował, że w wyborach prezydenckich w przyszłym roku wystartuje jako kandydat niezależny. Co ciekawe, jego celem ma być "zwiększenie dochodów obywateli". Liczy też na to, że otrzyma poparcie partii politycznych.

Gigantyczna afera we Francji: Caracale nielotami. Te śmigłowce miała kupić Polska

Świat

Francuskie ministerstwo obrony poinformowało, że 75 proc. śmigłowców typu Caracal jest uziemionych. Koszty naprawy są za wysokie.

Niemcy wystawiły rodzinom zamachu rachunki za obdukcję

Świat

W niecały rok po zamachu terrorystycznym w Niemczech, do którego doszło na jarmarku świątecznym, na jaw wychodzą kolejne szokujące fakty dotyczące działań gabinetu Angeli Merkel po tragedii. Pełnomocnik niemieckiego rządu do spraw ofiar tego ataku przyznał, że rodziny ofiar dostały rachunki za obdukcję.

"Sztos", "dwudzionek" i "XD" na podium w plebiscycie młodzieżowego słowa roku! Jest także "RiGCz"

Po godzinach

Na stronie internetowej Wydawnictwa Naukowego PWN ogłoszono wyniki plebiscytu na młodzieżowe słowo roku 2017. Pierwsze miejsce zdobyło słowo "XD". Dwa wyżej ocenione słowa zostały zdyskwalifikowane. Pojawia się także skrótowiec "RiGCz".

Horror na basenie! Imigrant molestował małe dzieci

Świat

63-letni Irańczyk ubiegający się o azyl w Niemczech został aresztowany w związku z molestowaniem seksualnym trójki dzieci. Do zdarzenia doszło na basenie w Öhringen.

"Ekspertka" od etyki dziennikarskiej znowu atakuje. Lichocka przekonuje, że karanie wybranych mediów to "działanie na rzecz wolności słowa"

Opinie

Joanna Lichocka jest osobą tak kompetentną do wypowiadania się na temat etyki w mediach, jak Tomasz Lis czy Adam Michnik. Albo niech władze wymagają od wszystkich mediów rzetelności, także tych przychylnych albo niech siedzą cicho.

Tusk podpadł w Unii Europejskiej. Pojawiły się głosy jego o antyeuropejskości

Świat

Szef Rady Europejskiej wysłał list do państw unijnych, w którym wyraził pogląd, że dotychczasowy podział uchodźców miedzy kraje Europy był nieskuteczny i doprowadził do podziałów we Wspólnocie. List negatywnie oceniła Komisja Europejska.

Kosiniak-Kamysz: Premier Morawiecki nie czuje klimatów polskiej wsi

wSensie.tv

Przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz krytycznie odniósł się do wczorajszego expose premiera Mateusza Morawieckiego w aspekcie rolnictwa. Premier zapowiedział m.in. zabieganie o wyższe dopłaty dla rolników oraz walkę z ASF, który rozprzestrzenił się w Polsce dotykając małych i średnich producentów trzody chlewnej.

Twardoch: Każdy kto głosi, że dziś jest tak samo jak podczas stanu wojennego, niech się pierdoln*e ciężkim przedmiotem w łeb!

Bez komentarza

Trzydziesta szósta rocznica wprowadzenia przez gen. Jaruzelskiego stanu wojennego stała się dla niektórych polityków opozycji (oraz ich zwolenników) okazją do głoszenia tez, jakoby dzisiejsza sytuacja polityczna w Polsce przypominała tę z grudnia 1981. Z takim myśleniem nie zgadza się popularny pisarz, Szczepan Twardoch.

Stany Zjednoczone podważają decyzję KRRiT

Świat

Stany Zjednoczone są zaniepokojone sprawą dotyczącą nałożenia kary na TVN. Departament spraw zagranicznych wydał w tej sprawie oświadczenie.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.