środa
| 21 marca 2018

[TYLKO U NAS] Kolejny transfer Zjednoczonej Prawicy? Morawiecki senior dogadany z PiS-em

Redakcja: | 06 października 2017

Zjednoczona Prawica rośnie w siłę. Po transferze posłanek Anny Marii Siarkowskiej i Małgorzaty Janowskiej, które w ramach obozu zaczęły tworzyć Partię Republikańską, szykuje się kolejny transfer.

Kornel Morawiecki dostał się do sejmu z list ruchu Kukiz'15. Po słynnym głosowaniu "na dwie ręce" wyszedł z klubu Pawła Kukiza i wraz z Małgorzatą Zwiercan i Ireneuszem Zyską założył koło Wolni i Solidarni. Od pewnego czasu trwają jednak manewry, które mają przekształcić WiS w partię.

Tym samym Wolni i Solidarni mają dołączyć do szeroko rozumianego obozu Zjednoczonej Prawicy, czyli klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości (nie wiadomo czy – przynajmniej z początku – będą koalicjantem nieformalnym czy wejdą do klubu). Warto pamiętać, że Kornel Morawiecki jest ojcem wicepremiera w rządzie Prawa i Sprawiedliwości i ministra rozwoju Mateusza. I to za jego przyzwoleniem i błogosławieństwem Morawiecki senior buduje swoje ugrupowanie. Z politycznych plotek wynika, że udało mi się nawiązać już współpracę z kilkoma wójtami i burmistrzami na Dolnym Śląsku.

Mateusz Morawiecki szuka bowiem swojego politycznego obozu wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Jest on wymieniany wśród kandydatów do zastąpienia premier Beaty Szydło, a do takiej roli musi znacznie wzmocnić się politycznie, aby rywalizować skutecznie ze środowiskiem Zbigniewa Ziobry. I trzonem jego "ekipy" ma się stać właśnie ugrupowanie jego ojca.

Prawo i Sprawiedliwość straciło w ostatnim czasie Łukasza Rzepeckiego (na początku kadencji do klubu nie wszedł członek Prawicy RP Marka Jurka Jan Klawitter), a koalicja PiS, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, Polska Razem Jarosława Gowina i Republikanie "wisi" obecnie na kilku "niepewnych" parlamentarzystach – zwłaszcza mocno atakowany jest w ostatnim czasie Jarosław Gowin (chociażby przez wicemarszałka Ryszarda Terleckiego), którego oskarża się o "spiskowanie" z prezydentem Andrzejem Dudą ws. ustaw o sądownictwie. Ponadto pozycja Gowina bardzo osłabła – jak napisał Jacek Karnowski – Polska Razem dysponuje tylko dwoma głosami, mimo posiadania dziewięciu posłów. 

I to dla nich alternatywy musi szukać obecnie Jarosław Kaczyński. Stąd manewr z Morawieckim seniorem, któremu blisko do polityki PiS nie tylko ze względu na syna, ale również poglądowo (startował chociażby na senatora z poparciem PiS). Czy to początek większych porządków w obozie Zjednoczonej Prawicy?

MO/Fot. wSensie


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij