piątek
| 23 lutego 2018
 

W Polsce odnaleziono bullę papieską! To może być legendarny antypapież!

Redakcja: | 20 października 2017

 

Archeolodzy i poszukiwacze skarbów (detektoryści) odnaleźli bullę papieską Benedykta XIII, być może jednego z najbardziej kontrowersyjnych "papieży" w historii Kościoła.  

– Sama pieczęć jest można powiedzieć unikatem. Jeśli jest to pieczęć antypapieża to sprawdzamy to na razie, ale być może, może to być jedyna zachowana

– mówi Łukasz Orlicki z miesięcznika "Odkrywca".

Na bulli widać dokładnie imię "Benedictus XIII", które odnosi się zarówno do papieża Benedykta XIII z początku XVIII wieku, jak również i do noszącego to samo imię antypapieża, urzędującego w Awinionie na przełomie XIV i XV stulecia. Dalsze analizy mają dowieść, do którego z papieży należała ołowiana bulla.

Jak poinformowało Radio Wrocław (www.radiowroclaw.pl) znaleziska dokonano podczas badań archeologicznych na Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim.

Takie bulle służyły do znakowania dokumentów, a jednocześnie były na nich zawieszane przy pomocy sznurka. Wykonywano je z ołowiu lub złota. Szacuje się, że w Polsce odnaleziono ich do tej pory jedynie kilkanaście.

– Ta z Zamku Grodno, jest w wyjątkowo dobrym stanie

– mówi cytowany przez Radiowroclaw.pl archeolog Radosław Biel.

Nie jest tajemnicą, że w Polsce odkryto nieznaną ilość bulli papieskich nieujawnionych przez poszukiwaczy z obawy przezd represyjnym prawem względem pasjonatów realizujących swoją pasję z użyciem wykrywacza metalu.

Odkryta niedawno bulla pomoże w datowaniu Zamku Grodno.

Radiowroclaw.pl/ Fot. Odkrywca/Łukasz Orlicki, RWyrostkiewicz


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij