środa
| 21 marca 2018

Policja będzie zatrzymywać i "trzepać" domy poszukiwaczy! Mamy policyjną instrukcję!

Robert Wyrostkiewicz: | 17 listopada 2017

Dokument ma na celu uświadomienie funkcjonariuszy, jak mają postępować z poszukiwaczami skarbów, detektorystami, którzy za pomocą wykrywaczy metali i innych urządzeń elektronicznych poszukują zabytków.

W ślad za nowymi przepisami uchwalonymi przez Sejm (od 1 stycznia 2018 r. poszukiwania zabytków z wykrywaczem bez pozwolenia konserwatorskiego, nawet na własnej działce, to nie wykroczenie lecz przestępstwo) policja uświadamia funkcjonariuszy niższego szczebla, jak mają postępować widząc na polu osoby z wykrywaczami metalu.

W internecie pojawiła się instrukcja, która nakazuje policjantowi szereg działań.

Funkcjonariusz najpierw winien wykonać zdjęcia poszukiwaczom, a dopiero następnie wylegitymować i sprawdzić, czy poszukiwacz posiada lub nie stosowne zezwolenia konserwatorskie na poszukiwanie zabytków z pomocą urządzeń elektronicznych!;

Przeszukać poszukiwacza i bezwzględnie zabrać mu zabytki i wykrywacz metalu;

Przeszukać dom poszukiwacza i pomieszczenia gospodarskie;

Powiadomić Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o swoich działaniach oraz – nie wiadomo jak, ale "dokonać oględzin miejsca poszukiwań oraz oględzin ujawnionych zabytków".

Kuriozum stanowi dopisek pod instrukcją przestrzegający policjantów przed argumentacją zatrzymanych, którzy mogą mówić, że nie poszukiwali zabytków, ale innych przedmiotów jak np. meteorytów, których poszukiwania z wykrywaczem metalu nie są zabronione przez polskie prawo. Dowodem przeciwko tłumaczeniu poszukiwaczy mają być zdaniem instrukcji odnalezione przy archeologach-amatorach zabytki.

Problem w tym, że to, co jest zabytkiem definiuje niejasna "Ustawa o zabytkach i ustawie nad zabytkami", a wiedzy takiej in situ bez nie posiada bez wątpienia policjant. Mało tego, zabytki poszukiwacz mógł odnaleźć przypadkowo w trakcie szukania meteorytów i mógł mieć intencję ich niezwłocznego zgłoszenia konserwatorowi zabytków, w czym przeszkodziło mu zatrzymanie policyjne.

Wymyślone ad hoc argumenty prawne przeciwko instrukcji policyjnej zawsze się znajdą, a próba traktowania 100 tysięcy polskich poszukiwaczy jak groźnych bandytów zakończy się zapewne jak zwykle – martwym prawem, niechęcią społeczeństwa do państwa i zwiększeniem podziemia zabytkowego, gdzie zamiast do świata nauki będą częściej przenikać nieujawniane archeologom zabytki i wiedza o całych, nowych i nieznanych nam stanowiskach archeologicznych.

Z kolei część archeologów twierdzi, że tylko zdecydowane działania policji i wymiaru sprawiedliwości mogą doprowadzić do likwidacji popularnej pasji, którą ich zdaniem powinni zajmować się wyłącznie profesjonaliści. Inni archeolodzy mówią z kolei, że czas zacząć w końcu współpracować, a nie straszyć paragrafami; zwłaszcza, że wielu poszukiwaczy to prawdziwi pasjonaci historii, których w wielu innych krajach (np. w Anglii) nagradza się częściej niż karze.

23721788 774841072699212 1184421640 n

 

RW / fot. FB Bieszczady Eksploracja

Robert Wyrostkiewicz
Author: Robert Wyrostkiewicz
O Autorze
Robert Wyrostkiewicz - Redaktor Naczelny wSensie.pl, wcześniej dziennikarz śledczy, informacyjny, reporter m.in. w "Warszawskiej Gazecie", Polskim Radiu Radio dla Ciebie, "Niedzieli", "Naszej Polsce", Fronda.pl czy Prawy.pl; Redaktor Naczelny serwisu Archeolog.pl i publicysta pism archeologiczno-historycznych ("Odkrywca", "Zakazana Historia" i inne). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i były wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Kandydat KSD do Rady Etyki Mediów, odrzucony przez REM z powodów politycznych,członek rady programowej Radia dla Ciebie; autor książki "Absurdy postępu" (zbiór artykułów z miesięcznika "Moja Rodzina"). Prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl" (współodkrywca mogił Żołnierzy Wyklętych i uczestnik licznych ekshumacji identyfikacyjnych), założyciel Muzeum Wojny i Pokoju. Z wykształcenia politolog i pedagog, w tym roku zamierza skończyć archeologię. Z pasji... poszukiwacz skarbów. Odkrywca licznych stanowisk archeologicznych z okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów.
Ostatnie Artykuły tego autora

Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij