poniedziałek
| 19 marca 2018

Poszukiwacze odnaleźli mogiłę obrońców Polski z 1920 roku

Redakcja: | 03 stycznia 2018
Szczątki poległych żołnierzy

 

Na terenie gminy Andrzejewo zlokalizowano zbiorową mogiłę żołnierzy, którzy polegli  w walkach z bolszewikami w 1920 roku.

O zlokalizowaniu zbiorowego grobu poinformowało Stowarzyszenie "Wizna 1939", które wraz z przedstawicielami gminy prowadziło badania dotyczące ostatnich miejsc walki 18. Dywizji Piechoty wchodzącej w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew".

To właśnie podczas prac związanych z realizacją tego projektu poszukiwawczego, dzięki użyciu przez detektorystów wykrywaczy metali odkryto łuski od amunicji z 1920 roku, a potem natrafiono na szczątki ludzkie.

O odkryciu poinformowano policję oraz prokuraturę. Po przeanalizowaniu materiałów podjęto natychmiastową decyzję o rozpoczęciu ekshumacji.

W czasie trwania prac ekshumacyjnych odkryto, że szczątki należą do żołnierzy 201 pułku piechoty poległych pod Paprocią Dużą i Pęchratką w dniu 2 sierpnia 1920 roku.

Według relacji okolicznych mieszkańców, polegli byli studentami Politechniki Warszawskiej. W mogile pochowanych było dziesięciu żołnierzy w wieku od 14 do 30 lat.

Stowarzyszenie "Wizna 1939" prosi o kontakt wszystkie osoby, które mogą być spokrewnione z odnalezionymi żołnierzami, w celu pobrania próbek genetycznych i dokonania analizy porównawczej DNA.

Dzięki pasjonatom ze Stowarzyszenia "Wizna 1939" kolejna bezimienna mogiła ma szansę na odzyskanie swojej metryki, a rodziny, na przywrócenie prawdziwego grobu ich przodkom.

rmf24.pl/Oli/Fot. wSensie.pl


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij