czwartek
| 24 maja 2018

"Do branży hodowlanej należy także nauka i szkolnictwo wyższe"

Redakcja: | 13 lutego 2018
Rektorat SGGW

Dr Marian Szołucha na portalu "Naszego Dziennika" przypomina, że branża hodowlana to nie tylko biznes i praca, ale także temat badań dla środowisk naukowych".

"Dopiero kilka dni temu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w odpowiedzi na poselską interpelację, zwróciło uwagę, że w strukturach aż siedmiu publicznych uczelni znajdują się komórki organizacyjne zajmujące się tematyką związaną z hodowlą zwierząt futerkowych"

- napisał dr Szołucha na naszdziennik.pl.

"Jedną z nich jest najważniejsza polska uczelnia rolnicza, czyli Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego"

- dodaje ekonomista w artykule "Futerkowy efekt domina". Powołuje się też na słowa prof. dra hab. Mariana Brzozowskiego.

- Do tej branży należy także nauka. Do tej branży należy także szkolnictwo wyższe. Mamy w kraju, w przyrodniczych uniwersytetach, jednostki zajmujące się hodowlą zwierząt futerkowych. Mamy specjalistów, naukowców, którzy z jednej strony prowadzą zajęcia dydaktyczne, a z drugiej strony prowadzą badania naukowe na ten temat. I teraz, w momencie gdybyśmy nagle stwierdzili – z dnia na dzień – że ta hodowla jest zakazana, to ja się pytam: co ze mną? Ja w takiej sytuacji przechodzę chyba na jakieś strukturalne bezrobocie, skoro cały mój dorobek, całe moje badania są nic niewarte? Co mam powiedzieć moim kolegom, naukowcom z całego świata, którzy zaplanowali, że w 2020 roku będziemy w Polsce organizować Światowy Kongres Hodowli Zwierząt Futerkowych?

- mówił w jednej z telewizji internetowych prof. Brzozowski.

Dr Marian Szołucha, ekonomista przytoczył też inną wypowiedź profesora, który przypomniał, że hodowla to "dział rolnictwa, który zawsze mógł liczyć tylko na własną aktywność hodowców, dostosowując się do zmieniających się warunków i nie spodziewając się żadnych ulg ani specjalnego traktowania ze strony władz". To z kolei spowodowało, że "branża futerkowa ma mocne podstawy, jest oparta na nowoczesnych fermach będących własnością prywatną".

naszdziennik.pl/cwik/Fot. Hubert Śmietanka, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij