środa
| 21 marca 2018

Szczyt ONZ i kolejne ważne przemówienie Trumpa

Redakcja: | 20 września 2017

Po Warszawie, Rijadzie przyszedł czas na forum ONZ. Donald Trump przedstawił podczas wczorajszego szczytu ONZ wizję, mającą pomóc światu przeciwstawić się terroryzmowi i eksterminizmowi. Prezydent USA wspomniał też o bohaterstwie Polaków.

"Widmem unoszącym się na światem" nazwał on "małą grupę złych reżimów", które jeśli "nie zostaną pokonane przez wielu sprawiedliwych, to zło zwycięży".

Największymi problemami świata, zdaniem Trumpa, są terroryzm i ekstremizm, które przybierają na sile i rozszerzają się na wszystkie zakątki planety.

– Jeżeli aspirujemy do akceptacji ze strony historii, musimy wypełnić obowiązek wobec naszych narodów. Musimy odrzucić zagrożenia dla suwerenności, od Ukrainy po Morze Południowochińskie

– mówił amerykański prezydent.

Wezwał także do "wielkiego ożywienia narodów, odrodzenia ich ducha, dumy, ludzi i patriotyzmu". Prezydent USA wspomniał przy tym o Polsce.

– Patriotyzm poprowadził Polaków do walki o wolność

– stwierdził.

Trump zaznaczył także, że w polityce międzynarodowej to interesy jego narodu będą zawsze dla niego najważniejsze.

– Zawsze będę stawiał Amerykę na pierwszym miejscu tak jak i wy – liderzy swoich krajów – powinniście stawiać i stawiacie wasze interesy na czele

– dodał.

Zdaniem Trumpa, najbardziej krwawym reżimem jest Korea Północna. Podkreślił także, że jeżeli USA będą zagrożone, nie będą miały innego wyjścia niż całkowite zniszczenie Korei Północnej. Mówiąc o północnokoreańskim przywódcy, ocenił, iż Kim Dzong Un prowadzi misję samobójczą dla siebie i swojego państwa.

Kolejnym zbrodniczym reżimem wg prezydenta USA jest Iran. Trump zarzucił jego władzom prowadzenie polityki destabilizującej cały Bliski Wschód. Mówił o Iranie jako o wyczerpanym ekonomicznie "awanturniczym państwie", którego głównym artykułem eksportowym jest przemoc. Trump mówił, że kiedyś Iran był "bogatym krajem ze wspaniałą kulturą", ale "został zastąpiony przez państwo eksportujące chaos", którego "największą ofiarą jest jego własny naród".

Jak zaznaczył, Iran wspiera dyktaturę Asada w Syrii, organizacje takie jak Hezbollah i podważa pokój na Bliskim Wschodzie. Trump oświadczył też, że porozumienie społeczności międzynarodowej z Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego zawarte za rządów Obamy było jedną z najgorszych i najbardziej jednostronnych transakcji, do jakich kiedykolwiek przystąpiły Stany Zjednoczone. Uznał to porozumienie za powód do wstydu dla USA.

Irańskiemu punktowi przemówienia Trumpa, przeciwstawił się prezydent Francji Emmanuel Macron. Bronił on podczas wczorajszego przemówienia "solidnego i możliwego do kontroli" porozumienia atomowego z Teheranem, którego zerwanie "byłoby nieodpowiedzialne". 

Tvn24.pl/TVP.info/AG/Fot.YouTube

 


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij