środa
| 21 marca 2018

FAZ: Niemcy ponoszą winę za pogorszenie relacji z Polską

Redakcja: | 20 września 2017

Gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung uważa, że za pogorszenie relacji z Polską ponoszą Niemcy, które lekceważą Polaków.

Reinhard Veser, autor komentarza w niemieckiej gazecie zaznacza, że mimo sporów i zgrzytów Polska i Niemcy zbudowały bliskie i dobre relacje.

Pozytywne stosunki utrzymały się także w w pierwszym okresie po zwycięstwie PiS na jesieni 2015 r. Autor komentarza zauważa jednak, że w relacjach polsko-niemieckich psuje się coś, czego nie będzie można łatwo naprawić. Veser doszukuje się winy w polskiej polityce wewnętrznej. Reparacje za zniszczenia z czasów II wojny stanowią centralny element polskiej polityki. W jego ocenie wskazywanie Warszawy, jeśli chodzi o pogorszenie stosunków, jest uproszczeniem.

"Polska prawica pielęgnuje co prawda groteskowo zniekształcony obraz Niemiec, jednak jej kampanie nie wywoływałyby takiego echa w polskim społeczeństwie, gdyby nie trafiały w czuły punkt"

– stwierdził autor.

 Vaser zwraca uwagę na to, że spory, które poruszały rządy w Warszawie i Berlinie są odbierane w sposób asymetryczny.

To co w Polsce porusza całe społeczeństwo, w Niemczech interesuje jedynie wąską grupę. Tak było w przypadku dyskusji o wypędzeniach Niemców ze Wschodu. Przepaść we wzajemnych relacjach wynika z lekceważącej postawy Niemców względem Polski.

Komentator zwrócił uwagę, że podczas kryzysu uchodźczego zarzucano Polakom "moralne zacofanie", nie zadając sobie przy tym trudu zrozumienia historycznych i społecznych warunków, które doprowadziły takiego stanowiska.

"Obecnie chodzi jedynie o to, by zapobiec większym szkodom. Jest to możliwe jedynie poprzez widoczne zrozumienie dla Polski i szacunek dla jej osiągnięć"

– zauważył Veser.

 Frankfurter Allgemeine Zaitung/Oli/Fot. Facebook Gazeta NewBorn


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij