16 grudnia 2017
sobota
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Około 2200 monet, z czego 21 złotych pochodzących z Hiszpanii i Maroka, ujrzało światło dzienne po tym, jak zostały ukryte w benedyktyńskim opactwie ponad osiem i pół wieku temu. Jednak uwagę wszystkich przykuł zwłaszcza sygnet... 

14 listopada zespół archeologów kierowany przez Anne Baud i Anne Flammin z Laboratorium Archeologicznego i Archeometrycznego Uniwersytetu w Lyonie I i II, w skład którego wchodzą badacze z Katedry Wschodniej i Śródziemnomorskiej oraz studenci archeologii, ogłosił, że dokonano niebywałego odkrycia.

– Od razu zrozumieliśmy, jak wyjątkowe było to odkrycie. Pomyślałem, że nigdy więcej już nie zobaczę czegoś takiego w całej mojej karierze

– powiedział "Le Point" jeden ze studentów, który brał udział w wykopaliskach.

Archeolodzy znaleźli skarb przypadkowo, kiedy prowadzili wykopaliska na terenie Cluny, aby zidentyfikować fragment szpitala, który kiedyś się tam znajdował.

Założone na początku X wieku i w większości zniszczone podczas Rewolucji Francuskiej opactwo w Clyny (region Saône-et-Loire) było jednym z największych założeń monastycznych tego typu w Europie Zachodniej w średniowieczu. Obiekt od lat był miejscem regularnych prac archeologicznych. Podczas jesiennego sezonu badawczego, zespół archeologów natrafił na resztki torby z około 2200 srebrnymi monetami (głównie denary i obole z emisji samego opactwa).

Wśród skarbu monet srebrnych znajdowała się także skórzana torebka zawierająca 21 złotych dinarów z początku XII wieku (dinar - arabska złota moneta bita w VII – XV wieku – Red.), pochodzących z Hiszpanii i Maroka. W złotej części skarbu znajdował się także 24-gramowy złoty liść, element okrągły ze złota i wreszcie złoty pierścień z napisem "Avete". Było to słowo oznaczające powitanie w kontekście religijnym.

Pierścień został zaprojektowany jako element ozdobny i być może pieczęć zarazem (złoto i czerwony kamień) z wygrawerowanym popiersiem boga (być może ubóstwionego przez Senat rzymskiego cesarza). Niewykluczone, że sam pierścień ma proweniencję starożytną (w średniowieczu często adaptowano rzymskie zabytki na modłę chrześcijańską).

Według naukowców, skarb został zakopany w nasypie, gdzie pozostał przez osiem i pół wieku.

Nie wiadomo do kogo należeć mógł skarb.

Le Monde/Le point/ o2.p/Robert Wyrostkiewicz/Fot. UNIVERSITE LUMIERE LYON 2

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Forum Żydów Polskich ostro o antysemickiej demonstracji

Po ostatniej demonstracji w Niemczech na której doszło do antysemickich zachowań, niemieccy Żydzi wystosowali apel o konieczności zmiany prawa, które ma ułatwić policji reagowanie na takie zachowania. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił także Paweł Jędrzejewski z Forum Żydów Polskich.

Niewykorzystany potencjał lekarzy ws. aborcji

Wbrew głosom ginekologów mówiących że aborcja jest "jedyną opcją", lekarze z Wielkiej Brytanii uratowali dziewczynkę, która urodziła się ze schorzeniem polegającym na tym, że serce i część żołądka znajdowały się na zewnątrz klatki piersiowej. Dziecko przeszło już trzy operacje i nie zagraża mu żadne niebezpieczeństwo.  

Szef kancelarii Orbana do Schulza: Takie ultimatum ostatni raz otrzymaliśmy od Hitlera

Janos Lazar, szef kancelarii premiera Węgier skomentował pomysł Schulza o szybkiej federalizacji UE w celu utworzenia Stanów Zjednoczonych Europy. Idea miałaby wejść w życie do 2025 roku.

"Kandydat niezależny" po rosyjsku. Putin znowu w drodze po prezydenturę

Prezydent Rosji, Władimir Putin poinformował, że w wyborach prezydenckich w przyszłym roku wystartuje jako kandydat niezależny. Co ciekawe, jego celem ma być "zwiększenie dochodów obywateli". Liczy też na to, że otrzyma poparcie partii politycznych.

Niemcy wystawiły rodzinom zamachu rachunki za obdukcję

W niecały rok po zamachu terrorystycznym w Niemczech, do którego doszło na jarmarku świątecznym, na jaw wychodzą kolejne szokujące fakty dotyczące działań gabinetu Angeli Merkel po tragedii. Pełnomocnik niemieckiego rządu do spraw ofiar tego ataku przyznał, że rodziny ofiar dostały rachunki za obdukcję.

Horror na basenie! Imigrant molestował małe dzieci

63-letni Irańczyk ubiegający się o azyl w Niemczech został aresztowany w związku z molestowaniem seksualnym trójki dzieci. Do zdarzenia doszło na basenie w Öhringen.

Tusk podpadł w Unii Europejskiej. Pojawiły się głosy jego o antyeuropejskości

Szef Rady Europejskiej wysłał list do państw unijnych, w którym wyraził pogląd, że dotychczasowy podział uchodźców miedzy kraje Europy był nieskuteczny i doprowadził do podziałów we Wspólnocie. List negatywnie oceniła Komisja Europejska.

Stany Zjednoczone podważają decyzję KRRiT

Stany Zjednoczone są zaniepokojone sprawą dotyczącą nałożenia kary na TVN. Departament spraw zagranicznych wydał w tej sprawie oświadczenie.

Grzegorz Schetyna: Trzeba powołać wspólne prezydium PO i Nowoczesnej

Polska

 Lider PO Grzegorz Schetyna w trakcie swojego wystąpienia na Krajowej Radzie Platformy Obywatelskiej zaapelował o powołanie wspólnego prezydium PO i Nowoczesnej.

"Gazeta Wyborcza" liderem! W spadku sprzedaży…

Polska

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Wirtualne Media "Gazeta Wyborcza" odnotowała największy spadek sprzedaży.

Janecki: Największe pustaki betonowe i donosiciele znajdują się wśród eurodeputowanych Platformy

Bez komentarza

Senatorowie Andrzej Misiołek i Leszek Piechota postanowili odejść z Platformy Obywatelskiej i przejść do Prawa i Sprawiedliwości. Powodem tej decyzji był sierpniowy wywiad polityka PO Borysa Budki dla "Die Zeit", w którym to parlamentarzysta powiedział między innymi, że "Unia Europejska musi postawić Polsce ultimatum". Odejście z PO dwóch senatorów skomentował na Twitterze publicysta Stanisław Janecki.

Marek Jakubiak: Prawicowe rządy dokręcają śrubę przedsiębiorcom. To jest normalne? Nie wstyd wam?

wSensie.tv

Premier Morawiecki w swoim expose zapowiedział, że „ Do przedsiębiorczych przedsiębiorców dołącza przedsiębiorcze państwo”. Marek Jakubiak z Kukiz'15 skomentował: „Tam nic nie było o przedsiębiorczości, jak traktować przedsiębiorców”.

Słynny pseudo obrońca krzyża, a dzisiaj opozycjonista, Andrzej Hadacz dla wSensie: Ma być ustawa, że w sobotę i niedzielę nie będzie Internetu

wSensie.tv

Andrzej Hadacz, który kilka lat temu wcielał się w rolę obrońcy krzyża na Krakowskim Przedmieściu, obecnie walczy o... Konstytucję. Spod Pałacu Prezydenckiego skomentował dla wSensie protest opozycji. 

KRLD atakuje polskie banki? "To największy w historii atak na polski system bankowy"

Gospodarka

TVP Info powołując się na źródła w ABW poinformowała o serii ataków hakerskich na polskie banki. Obecnie sprawa badana jest przez śledczych.

Zmiany w Nowoczesnej! Petru wraca do gry

Polska

Kamila Gasiuk-Pihowicz ma szanse zostać wiceprzewodnicząca Nowoczesnej. Jak wynika z nieoficjalnych doniesień we władzach partii zasiądzie jej były lider Ryszard Petru.

Wałęsa: Gdybym mógł, zagłosowałbym za rezolucją wobec Polski. Nie słucham nikogo, boję się jedynie Boga i trochę Danuśki

Polska

Były prezydent i przywódca "Solidarności" Lech Wałęsa udzielił długiego wywiadu portalowi onet.pl. Krytycznie odniósł się do obecnej sytuacji politycznej w Polsce oraz rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Szopka u prezydenta! Opozycja śpiewa kolędę o Konstytucji

wSensie.tv

Wczoraj pod Pałacem Prezydenckim odbył się protest w obronie Konstytucji "Łańcuch Światła - łańcuch ludzi pod pałacem prezydenckim". Skupił on zwolenników opozycji.

Trzy lata za napaść słowną na dziennikarkę TVP

Polska

Warszawska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo ws. napaści słownej na dziennikarkę TVP podczas zeszłotygodniowych protestów przed Sejmem. Zawiadomienie o możliwość popełnienia przestępstwa złożyła TVP. Franciszkowi Jagielskiemu za te słowa może grozić nawet do trzech lat więzienia.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.