środa
| 21 marca 2018

Islandia jak III Rzesza? Żydzi sprzeciwiają się ograniczaniu wolności religijnej

Redakcja: | 21 lutego 2018
żydzi

W Islandii pojawił się projekt ustawy dotyczącej zakazu obrzezania. W odpowiedzi na tę propozycję  przywódcy gmin żydowskich w krajach skandynawskich przywołali metody działania Niemców w czasach III Rzeszy.

Liderzy kilku żydowskich wspólnot zredagowali list otwarty skierowany do islandzkich posłów, którzy chcą wprowadzić zakaz obrzezania chłopców do 18. roku życia, jeśli nie ma wskazań medycznych do przeprowadzenia tego zabiegu. Zgodnie z założeniami proponowanych zmian w prawie byłoby to przestępstwo zagrożone karą do 6 lat pozbawienia wolności.

W liście podkreślono, że uchwalenie nowych przepisów może zmusić wyznawców religii mojżeszowej do opuszczenia Islandii. Jeśli tamtejszy parlament przyjmie ustawę, to kraj ten stanie się "pierwszym państwem, który zakazał najważniejszego rytuału w tradycji judaistycznej".

Przedstawiciele gmin żydowskich zaznaczyli, że nie jest to pierwszy przypadek w historii, kiedy władze ograniczają wolność wyznawców judaizmu. Pomysł islandzkich polityków porównali bowiem do sytuacji w nazistowskich Niemczech.

Islandzcy politycy zapewnili, że nie chcą ograniczać wolności religijnej obywateli, chcą tylko zadbać o zdrowie dzieci. Parlamentarzyści podkreślili, że ich zdaniem prawo dziecka do nietykalności cielesnej jest ważniejsze od religii. Mężczyzna po osiągnięciu pełnoletności będzie mógł sam zdecydować, czy chce być obrzezany, czy nie.

Obrzezanie jest obrzędem religijnym przeprowadzanym głównie przez wyznawców judaizmu i islamu.

 

sputniknews.com/marma/Fot. Facebook Maciej Kubiak


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij