niedziela
| 22 kwietnia 2018
 

Trump naciskał na Izrael? Chodziło o konflikt z Polską

Redakcja: | 13 kwietnia 2018
Donald Trump

W ciągu ostatnich tygodni administracja Donalda Trumpa kilkukrotnie naciskała na Izrael, aby zakończył spór z Polską ws. nowelizacji ustawy o IPN.

– Amerykanie dali jasno do zrozumienia, że nie podoba im się ustawa dot. holokaustu, uważają, że jest nie do zaakceptowania i poprosili polski rząd, aby ją poprawił

– powiedział jeden z wysokich urzędników z izraelskiego MSZ.

– Ale jednocześnie powiedzieli nam, że Polska jest ważnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza w NATO, a także sojusznikiem Izraela, zatem istnieje potrzeba ostrożnego podejścia do kryzysu oraz nieszkodzenia sojuszowi

– mówił dalej.

Biały Dom oraz Departament Stanu oświadczyły ambasadorowi Izraela w Waszyngtonie, Ronowi Dermerowi, że stosunki z Polską są istotne. Podobny przekaz poszedł z Waszyngtonu do biura premiera i ministerstwa spraw zagranicznych w Jerozolimie.

Podczas spotkania 5 marca w Waszyngtonie wiceprezydenta Pence’a z szefem izraelskiej opozycji Icchakiem Herzogiem, poruszono temat konfliktu z Polską. Amerykanin zwrócił się z prośbą, by Herzog złagodził swoje krytyczne wypowiedzi skierowane pod adresem polskiego rządu i pomógł w rozwiązaniu kryzysu. Lier izraelskiej opozycji podkreślił, że treść nowelizacji ustawy jest wysoce obraźliwa i nie do zaakceptowania.

Obie strony odmówiły komentarza w tej sprawie.

Następną próbą załagodzenia sporu była prośba Departamentu Stanu o sponsorowanie dorocznej uroczystości z okazji Dnia Pamięci o Zagładzie przez ambasady obu krajów. Podczas uroczystości 11 kwietnia przemawiali przedstawiciele obu ambasad.

Prezydent Andrzej Duda skierował nowelizację ustawy o IPN do Trybunału Konstytucyjnego. Polski rząd zobowiązał się przed Izraelem do niestosowania ustawy przed wydaniem orzeczenia przez ten organ. Może to nastąpić 15 kwietnia.

Zgodnie z nowelizacją, ten kto publicznie i wbrew faktom przypisuje narodowi polskiemu lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, podlega karze grzywny lub  pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara przewidziana jest za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

onet.pl/marma/Fot. Twitter Lawn Banality


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij