15 grudnia 2017
piątek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Myślę, że osoby zaangażowane w działalność antyrządową uświadomiły sobie, że KOD to jest fatalna marka i lepiej się z tym nie kojarzyć, a dobrze kojarzyć się z apolitycznością – skomentował najnowszy Manifest artystów pisarz i publicysta Rafał Ziemkiewicz.

– Nie reprezentujemy żadnej partii ani ideologii. Różnią nas poglądy polityczne, estetyczne i filozoficzne, miejsce zamieszkania i status społeczny. Łączy nas idea kultury niepodległej, wolnej, otwartej, czerpiącej siłę z różnorodności

– można przeczytać w niedawno powstałym Manifeście "Kultury Niepodległej”. Inicjatywie twórców, która ma na celu odpolitycznienie kultury. Wśród postulatów znajdują się m.in. powołanie Obywatelskiej Rady Kultury, przywrócenie powszechnej edukacji kulturowej do szkół i misyjności mediom publicznym, wprowadzenie zakazu cenzury w jakiejkolwiek formie. W apolityczność ruchu nie wierzy jednak Rafał Ziemkiewicz.

– Jeżeli odpolitycznianiem kultury zajmują się akurat ci artyści, którzy się właściwie zapisali w pamięci wściekłym zaangażowaniem politycznym, to trochę trudno w to wierzyć. Tam jest parę nazwisk osób, (które nie zasłynęły takim zacietrzewieniem partyjnym) w rodzaju pani Cieleckiej czy Ostaszewskiej, takich jak Andrzej Seweryn, czy Ilona Łepkowska, ale ich tam jest dosłownie jak na lekarstwo. Zdecydowana większość tych nazwisk, to są nazwiska znane głównie z nienawiści do Prawa i Sprawiedliwości, ogólnie do tzw. :endeckiego ciemnogrodu" i Polaka – katolika

– stwierdził w rozmowie z naszym dziennikarzem Ziemkiewicz.

– W tym ruchu nie chodzi o to, aby cokolwiek z tego wynikło, tylko o takie celebryckie obfotografowanie się, "podlansowanie" i wbijanie szpil w znienawidzoną władzę, w obronie swoich może i egoistycznych, ale racjonalnie jakoś tam pojmowanych interesów. To jest ruch stworzony przez tych, którzy boją się, że kasa zostanie im zabrana i pójdzie na przykład na produkcję filmu o Żołnierzach Wyklętych, albo na produkcję filmu o Armii Krajowej, a nie o nieszczęściach homoseksualisty, prześladowanego przez czarnosecinną, katolicką większość

– ocenił publicysta.

– Myślę, że osoby zaangażowane w działalność antyrządową uświadomiły sobie, że KOD to jest fatalna marka i lepiej się z tym nie kojarzyć, a dobrze kojarzyć się z apolitycznością. Na takiej zasadzie, jak feministki nigdy nie nazywają się Kongresem Feministycznym, tylko Kongresem Kobiet, a komuniści też nie mówili, że są komunistami tylko partią robotniczą i walczą o prawa robotników – mniej więcej tego samego gatunku zjawisko

– kontynuował autor m.in. "Michnikowszczyzny" i "Polactwa". Podał on również skuteczną metodę na prawdziwe odpolitycznienie kultury.

– Wystarczy zlikwidować ministerstwo kultury, czy zamienić go w takie biuro (apartament) przy innym ministerstwie, które będzie się zajmować np. utrzymaniem Wawelu, dziedzictwa narodowego. Wystarczy uruchomić mechanizmy rynkowe. Jakoś przez wiele stuleci kultura sobie radziła. Jest takie sławne pytanie: "Kto był ministrem kultury za czasów Balzaka? Nikt". Niczemu to nie przeszkodziło. Przecież te środowiska (nazwijmy to) kulturalne, najbardziej optowały za zaangażowaniem rządu w kulturę, bo jak ktoś chce wystawić "Golgotę Picnic" czy "Klątwę"w katolickiej Polsce, to nie zbierze na to funduszy od obywateli. Musi dostać fundusze od rządu i dlatego właśnie te postulaty środowisk czerpiących  "obydwoma garściami" z budżetu państwa, o odpolitycznienie, brzmią miało wiarygodnie.

– podsumował Rafał Ziemkiewicz.

Pablo

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Kosiniak-Kamysz: Premier Morawiecki nie czuje klimatów polskiej wsi

Przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz krytycznie odniósł się do wczorajszego expose premiera Mateusza Morawieckiego w aspekcie rolnictwa. Premier zapowiedział m.in. zabieganie o wyższe dopłaty dla rolników oraz walkę z ASF, który rozprzestrzenił się w Polsce dotykając małych i średnich producentów trzody chlewnej.

Sasin (PiS): Premier Morawiecki jest nowym impulsem w rządzie

Poseł PiS Jacek Sasin skomentował zmianę na stanowisku premiera RP, które objął Mateusz Morawiecki, utrzymując jednocześnie kierownictwo w resortach finansów i rozwoju.

Niesiołowski o premierze Morawieckim: To popychadło i marionetka

Stefan Niesiołowski (Unia Europejskich Demokratów) odniósł się do objęcia przez Mateusza Morawieckiego stanowiska premiera RP oraz zachowania dwóch resortów: finansów i rozwoju.

"Zostawcie nam nasze miejsca pracy!" Kolejne protesty w Warszawie

8 grudnia do Warszawy przyjechało kilka tysięcy osób, by zamanifestować swój sprzeciw wobec planowanego wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra i uboju rytualnego. Przekaz był jasny: "Zostawcie nam nasze miejsca pracy!", "Nie zabierajcie jedynego źródła utrzymania!" Czy parlamentarzyści mimo wszystko, w imię ideologii poprą zakaz?

Koniec zwierząt w cyrku? Kolejna wojna pseudoekologów

Cyrk Zalewski – 135 lat wspaniałych tradycji, siedem pokoleń artystów oraz towarzyszących im zwierząt, dających radość szczególnie najmłodszej widowni...

Jakubiak o wotum nieufności: Nie będziemy oceniać rządu, bo i tak nie bierze głosu opozycji pod uwagę

24 listopada Platforma Obywatelska złożyła wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Zapytaliśmy posła Marka Jakubiaka (Kukiz'15) co sądzi o tym wniosku i pomyśle mianowania Grzegorza Schetyny premierem RP.

Krystyna Pawłowicz mocno o liderze PO: Grzegorz "zniszczę cię" Schetyna

Platforma Obywatelska 24 listopada złożyła wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu premier Beaty Szydło. Głównym zarzutem był brak reakcji polskiego rządu na ksenofobiczne i rasistowskie hasła, które miały być obecne podczas Marszu Niepodległości. Wniosek o wotum wobec rządu będzie głosowany 7 grudnia.

Patryk Jaki: Waltzowie dorobili się majątku na krzywdzie ludzkiej. Powinni te pieniądze oddać

Wczoraj odbyło się przesłuchanie Andrzeja Waltza, męża Hanny Gronkiewicz-Waltz, w sprawie przejęcia kamienicy przy ul. Noakowskiego 16. Jak twierdzi wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, na przekrętach związanych z przejmowaniem kamienicy Waltzowie zgarnęli 5 mln zł.

Sejm przegłosował zmianę ordynacji wyborczej

Polska

Tej nocy Sejm uchwalił zmiany w ordynacji wyborczej wyłożone przez PiS. Od teraz będzie obowiązywać dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Skasowano także możliwość głosowania korespondencyjnego oraz jednomandatowe okręgi wyborcze za wyjątkiem gmin do 20 tys. mieszkańców.

Premier Morawiecki chwali Tuska. "Zaczyna mówić jak Polska"

Bez komentarza

Premier Mateusz Morawiecki pochwalił Przewodniczącego Rady Europejskiej. Stwierdził, że Tusk "zaczyna mówić w taki sposób jak Polska".

"Kandydat niezależny" po rosyjsku. Putin znowu w drodze po prezydenturę

Świat

Prezydent Rosji, Władimir Putin poinformował, że w wyborach prezydenckich w przyszłym roku wystartuje jako kandydat niezależny. Co ciekawe, jego celem ma być "zwiększenie dochodów obywateli". Liczy też na to, że otrzyma poparcie partii politycznych.

Policja rozbiła sieć agencji towarzyskich w Katowicach. "Świadczyły usługi na akord"

Polska

45-letnia kobieta została zatrzymana przez śląską policję. Prowadziła ona sieć agencji towarzyskich w Katowicach. W interesie pomagał kobiecie jej mąż.

Zabłocki: Sąd Najwyższy nie jest żadną "stajnią Augiasza" naszpikowaną komunistycznymi oprawcami

Polska

Prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego, sędzia Stanisław Zabłocki podczas debaty w Senacie zarzucił prezydenckiej ustawie o Sądzie Najwyższym niekonstytucyjność.

Morawiecki wyznaje: Mój syn był trudny. Nie raz dostał klapsa. Bywało, że nie wracał do domu na czas

Polska

Kornela Morawieckiego wzięło na wspominki. Przewodniczący Wolnych i Solidarnych zdradził "Super Expressowi" kilka tajemnic dotyczących swego syna, Mateusza. 

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.