22 października 2017
niedziela
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Myślę, że osoby zaangażowane w działalność antyrządową uświadomiły sobie, że KOD to jest fatalna marka i lepiej się z tym nie kojarzyć, a dobrze kojarzyć się z apolitycznością – skomentował najnowszy Manifest artystów pisarz i publicysta Rafał Ziemkiewicz.

– Nie reprezentujemy żadnej partii ani ideologii. Różnią nas poglądy polityczne, estetyczne i filozoficzne, miejsce zamieszkania i status społeczny. Łączy nas idea kultury niepodległej, wolnej, otwartej, czerpiącej siłę z różnorodności

– można przeczytać w niedawno powstałym Manifeście "Kultury Niepodległej”. Inicjatywie twórców, która ma na celu odpolitycznienie kultury. Wśród postulatów znajdują się m.in. powołanie Obywatelskiej Rady Kultury, przywrócenie powszechnej edukacji kulturowej do szkół i misyjności mediom publicznym, wprowadzenie zakazu cenzury w jakiejkolwiek formie. W apolityczność ruchu nie wierzy jednak Rafał Ziemkiewicz.

– Jeżeli odpolitycznianiem kultury zajmują się akurat ci artyści, którzy się właściwie zapisali w pamięci wściekłym zaangażowaniem politycznym, to trochę trudno w to wierzyć. Tam jest parę nazwisk osób, (które nie zasłynęły takim zacietrzewieniem partyjnym) w rodzaju pani Cieleckiej czy Ostaszewskiej, takich jak Andrzej Seweryn, czy Ilona Łepkowska, ale ich tam jest dosłownie jak na lekarstwo. Zdecydowana większość tych nazwisk, to są nazwiska znane głównie z nienawiści do Prawa i Sprawiedliwości, ogólnie do tzw. :endeckiego ciemnogrodu" i Polaka – katolika

– stwierdził w rozmowie z naszym dziennikarzem Ziemkiewicz.

– W tym ruchu nie chodzi o to, aby cokolwiek z tego wynikło, tylko o takie celebryckie obfotografowanie się, "podlansowanie" i wbijanie szpil w znienawidzoną władzę, w obronie swoich może i egoistycznych, ale racjonalnie jakoś tam pojmowanych interesów. To jest ruch stworzony przez tych, którzy boją się, że kasa zostanie im zabrana i pójdzie na przykład na produkcję filmu o Żołnierzach Wyklętych, albo na produkcję filmu o Armii Krajowej, a nie o nieszczęściach homoseksualisty, prześladowanego przez czarnosecinną, katolicką większość

– ocenił publicysta.

– Myślę, że osoby zaangażowane w działalność antyrządową uświadomiły sobie, że KOD to jest fatalna marka i lepiej się z tym nie kojarzyć, a dobrze kojarzyć się z apolitycznością. Na takiej zasadzie, jak feministki nigdy nie nazywają się Kongresem Feministycznym, tylko Kongresem Kobiet, a komuniści też nie mówili, że są komunistami tylko partią robotniczą i walczą o prawa robotników – mniej więcej tego samego gatunku zjawisko

– kontynuował autor m.in. "Michnikowszczyzny" i "Polactwa". Podał on również skuteczną metodę na prawdziwe odpolitycznienie kultury.

– Wystarczy zlikwidować ministerstwo kultury, czy zamienić go w takie biuro (apartament) przy innym ministerstwie, które będzie się zajmować np. utrzymaniem Wawelu, dziedzictwa narodowego. Wystarczy uruchomić mechanizmy rynkowe. Jakoś przez wiele stuleci kultura sobie radziła. Jest takie sławne pytanie: "Kto był ministrem kultury za czasów Balzaka? Nikt". Niczemu to nie przeszkodziło. Przecież te środowiska (nazwijmy to) kulturalne, najbardziej optowały za zaangażowaniem rządu w kulturę, bo jak ktoś chce wystawić "Golgotę Picnic" czy "Klątwę"w katolickiej Polsce, to nie zbierze na to funduszy od obywateli. Musi dostać fundusze od rządu i dlatego właśnie te postulaty środowisk czerpiących  "obydwoma garściami" z budżetu państwa, o odpolitycznienie, brzmią miało wiarygodnie.

– podsumował Rafał Ziemkiewicz.

Pablo

 

hodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Hipokryzja posła PO. Nazywa PiSowską policję Ubecją, a nie pamięta jak PO brutalnie tłumiła Marsze Niepodległości

Posłowie PO od dwóch lat funkcjonują tylko po to, by atakować rząd PiS. Tym razem poseł Halicki poruszył newralgiczny temat wykorzystywania policji przez rząd do swoich celów. Przypomnieliśmy jak rząd PO-PSL brutalnie tłumił Marsze Niepodległości.

Czym zajmuje się coach? "Nie podaję gotowych rozwiązań. Wydobywam twoje zasoby, ale to ty jesteś ekspertem swojego życia" [wideo]

Moimi klientami są bardzo różni ludzie. Najczęściej trafiają do mnie osoby, które chcą zmienić pracę, poszukują pracy, swojej tożsamości zawodowej – powiedział coach Jacek Hebda.

Protest rezydentów – faktyczna walka o poprawę jakości służby zdrowia czy polityczny atak na PiS?

Protest lekarzy rezydentów nabiera tempa, do sprzeciwu i walki o wyższe wynagrodzenia i większe nakłady na służbę zdrowia przyłączają się lekarze innych specjalizacji medycznych. Pytanie czy to jest faktyczna walka o poprawę jakości oferowanych usług medycznych?

Wielka manipulacja i wrzask o Puszczę Białowieską. Kto ma rację w tym sporze? Obszerny wywiad z ekspertem

Puszcza Białowieska to pole bitwy między leśnikami, a ekoaktywistami o to, kto lepiej wie, jak zająć się tym ekosystemem i jak zwalczyć problem trawiący ją dosłownie i w przenośni, czyli kornika drukarza. Gościem studio wSensie.pl jest dr Piotr Lutyk, specjalista w zakresie ochrony ekosystemów leśnych.

Budka (PO): W Polsce mamy do czynienia z pełzającym zamachem na niezależność wymiaru sprawiedliwości

Poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka skomentował poparcie przez Platformę Obywatelską i Nowoczesną rezolucję przeciwko Polsce.

CBA zatrzymało szefa Rady Nadzorczej Grupy Azoty i pracownika Grupy Lotos. Dla PO to "tragikomedia", PiS cieszy się ze skuteczności służb antykorupcyjnych

6 osób, w tym szef Rady Nadzorczej Grupy Azoty Marek G. zostało zatrzymanych przez lubelską delegaturę CBA. Chodzi o 40 mln zł łapówki.

Lekarze rezydenci chcą podwyżek. Kopacz: Nie chodzi tylko o podwyżki, ale o ogólną sytuację w służbie zdrowia [WIDEO]

O komentarz do protestów lekarzy-rezydentów poprosiliśmy byłą premier i Minister Zdrowia z czasów rządów Platformy Obywatelskiej Ewę Kopacz. PO obecnie popiera działania osób, które zaczynają swoją karierę zawodową w służbie zdrowia.

PiS złożyło propozycje ustaw o SN i KRS na ręce prezydenta. Terlecki i Skurkiewicz komentują

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało dla prezydenta Andrzeja Dudy swoje propozycje dotyczące reformy polskiego systemu sądownictwa. Politycy PiS nie chcą jednak komentować zawartych w propozycjach treści dopóki oficjalnie nie odniesie się do nich sam prezydent.

Zabiła nienarodzone dziecko. Podzieliła się relacją na Instagramie

Świat

Niemiecka fotograf Esther Mauersberger na co dzień fotografuje małe dzieci. Zrobiło się o niej głośno, bo dokonała aborcji farmakologicznej dzieląc się zdjęciami "z zabiegu" na Instagramie.

Zoofilskie burdele dla Brytyjczyków. Szpiki i rajstopy... [WIDEO]

Bez komentarza

W centrum Belgradu policja dokonała zabezpieczenia dowodów prowadzenia nietypowego zoofilskiego domu publicznego.

Kaczyński o Dudzie: Wciąż jesteśmy jedną rodziną, idącą w jednym kierunku

Polska

Jarosław Kaczyński mówił na konferencji prasowej, z udziałem liderów Zjednoczonej Prawicy, m.in. o sytuacji rzekomego "kryzysu" pomiędzy nim a prezydentem. Prezes PiS odniósł się także do tematyki związanej ze zmianami, które wprowadzili jako partia oraz podziękował swoim wyborcom za kredyt zaufania.

Błaszczak: To jest ofiara tej propagandy totalnej opozycji

Polska

Mariusz Błaszczak był gościem RMF FM. Szef MSWiA na antenie radia odniósł się do mężczyzny, który podpalił się w miniony czwartek przed PKiN. 

Pazura odpowiada na atak Stuhra: Profesorze, proszę nie rozpowszechniać bzdur!

Bez komentarza

Jeżeli chociaż jeden głos w modlitwie owego "Różańca do granic" był z intencją, że jest to modlitwa przeciwko islamizacji (a mój kolega Cezary Pazura mówił sam, że on będzie się modlił, żeby islamu w Polsce nie było), to taki różaniec jest bluźnierstwem – napisał w felietonie dla "Gazety Krakowskiej" Jerzy Stuhr.

Takie rzeczy tylko w Holandii. Instruktaż seksualny z imigrantem dla…młodzieży

Świat

W holenderskich szkołach podstawowych rozprowadzany jest podręcznik dla nastolatków. W owym podręczniku znajdziemy rysunki pokazujące seks oralny, analny oraz wiele innych pozycji seksualnych. Na obrazkach widnieją postaci białych dziewcząt i czarnoskórych chłopców.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.