niedziela
| 24 czerwca 2018

Willa "Jasny Dom" - katownia dla patriotów

Redakcja: poniedziałek, 11 wrzesień 2017

Willa "Jasny Dom"- kamienica przy ulicy Świerszcza 2 w Warszawie Włochach, zbudowana w 1934 roku w stylu modernistycznym.

Od 1945 roku budynek przez pewien czas pełnił funkcję aresztu i siedziby Głównego Zarządu Informacji Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego. W budynku znajdowała się również siedziba zagranicznej komórki NKWD i Smierszu. Zbiorowe cele umieszczono w piwnicy, a na wyższych piętrach znajdowały się biura i pokoje przesłuchań.

W celach zachowały się wyryte w cegle napisy wykonane przez osadzonych. Przetrzymywano tutaj m. in. Bolesława Piaseckiego. W późniejszych latach w willi ulokowano Rejonową Komendę Uzupełnień. W 1992 r. budynek został odzyskany przez prawowitych spadkobierców.

W marcu 2006 r. na ścianie willi odsłonięto tablice upamiętniającą ofiary komunistycznych represji przetrzymywane w tym budynku. Barbara Jezierska wojewódzka konserwator zabytków w 2009 r. wpisała piwnice do rejestru zabytków. W styczniu 2013 r. do życia powołana zostaje Fundacja "Willa Jasny Dom" zajmująca się kultywowaniem pamięci o tym miejscu oraz krzewienia świadomości historycznej. 


Reporter: Oliver Pochwat
Zdjęcia i montaż: Barbara Goliasz/wSensie.tv
Fot.: wSensie.tv


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.